Wtorek 20.07.2021

Dotyk pełen miłości ma właściwości przeciwbólowe

Dotyk osoby przepełnionej miłością i współczuciem może mieć właściwości uśmierzające ból. Zjawisko to jest najczęściej spotykane u partnerów, którzy żywią względem siebie bardzo silne uczucie. Czy oznacza to, że zakochani nie muszą stosować środków przeciwbólowych?fot. shutterstockfot. shutterstock
  1. Ręce, które leczą?
  2. Siła empatii
  3. Czy miłość uzdrawia?
Zespół naukowców pracujący dla Uniwersytetu Kolorado w amerykańskiej miejscowości Boulder udowodnił, że zachodząca między partnerami synchronizacja interpersonalna w połączeniu z bodźcami dotykowymi może łagodzić odczuwanie bólu albo nawet sprawić, że dolegliwości chwilowo ustępują. Zjawisko synchronizacji interpersonalnej opiera się na zachodzeniu tych samych procesów w identycznym czasie u dwóch różnych osób. Jej przykładem może być wspólne śpiewanie albo podobna szybkość chodzenia podczas spacerowania w parze.

Ręce, które leczą?

W przeprowadzonym przez amerykańskich badaczy eksperymencie wzięły udział dwadzieścia dwie pary heteroseksualne. Podczas badania część osób umieszczono w oddzielonych ścianą pomieszczeniach, a pozostałym kazano usiąść bezpośrednio obok siebie. Kobiety co jakiś czas poddawano działaniu bodźców bólowych, zaś mężczyznom wyznaczono rolę „obserwatorów”. W czasie trwania eksperymentu okazało się, że pary, które siedziały razem, blisko siebie, mimowolnie synchronizowały tempo swoich oddechów i bicie serca. Kiedy kobieta odczuwała ból, proces synchronizacji ulegał zakłóceniu. W momencie gdy partner chwytał ją za rękę, poprzednia wzajemna regulacja oddechu wracała, a kobieta stawała się mniej wrażliwa na działanie bodźców bólowych.  

Siła empatii

Co ciekawe, siła efektu przeciwbólowego była tym większa, im bardziej empatyczny był mężczyzna. Współczucie sprawiało, że synchronizacja zachodziła szybciej, a jej rezultaty były bardziej widoczne. Pary, które zostały poddane identycznym testom, jednak znajdowały się w pewnej odległości od siebie, nie były w stanie doświadczyć efektu uśmierzającego ból.

Czy miłość uzdrawia?

Naukowcy, którzy przeprowadzili eksperyment zgodnie przyznali, że dotyk może być narzędziem przekazującym empatię partnera względem drugiej osoby, co w efekcie powoduje u niej wzrost odporności na ból. Czy za sprawą dalszych badań legendy o uzdrawiającej sile miłości znajdą swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości?
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. “https://www.colorado.edu/today/2017/06/21/lovers-touch-eases-pain-heartbeats-breathing-sync”; data dostępu: 2020-02-13
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy