Dotyk pełen miłości ma właściwości przeciwbólowe

Niedziela 10.06.2018
pixabay.com pixabay.com

Dotyk osoby przepełnionej miłością i współczuciem może mieć właściwości uśmierzające ból. Zjawisko to jest najczęściej spotykane u partnerów, którzy żywią względem siebie bardzo silne uczucie. Czy oznacza to, że zakochani nie muszą stosować środków przeciwbólowych?


Zespół naukowców pracujący dla Uniwersytetu Kolorado w amerykańskiej miejscowości Boulder udowodnił, że zachodząca między partnerami synchronizacja interpersonalna w połączeniu z bodźcami dotykowymi może łagodzić odczuwanie bólu albo nawet sprawić, że dolegliwości chwilowo ustępują. Zjawisko synchronizacji interpersonalnej opiera się na zachodzeniu tych samych procesów w identycznym czasie u dwóch różnych osób. Jej przykładem może być wspólne śpiewanie albo podobna szybkość chodzenia podczas spacerowania w parze.

Ręce, które leczą?

W przeprowadzonym przez amerykańskich badaczy eksperymencie wzięły udział dwadzieścia dwie pary heteroseksualne. Podczas badania część osób umieszczono w oddzielonych ścianą pomieszczeniach, a pozostałym kazano usiąść bezpośrednio obok siebie. Kobiety co jakiś czas poddawano działaniu bodźców bólowych, zaś mężczyznom wyznaczono rolę „obserwatorów”. W czasie trwania eksperymentu okazało się, że pary, które siedziały razem, blisko siebie, mimowolnie synchronizowały tempo swoich oddechów i bicie serca. Kiedy kobieta odczuwała ból, proces synchronizacji ulegał zakłóceniu. W momencie gdy partner chwytał ją za rękę, poprzednia wzajemna regulacja oddechu wracała, a kobieta stawała się mniej wrażliwa na działanie bodźców bólowych.  

Siła empatii

Co ciekawe, siła efektu przeciwbólowego była tym większa, im bardziej empatyczny był mężczyzna. Współczucie sprawiało, że synchronizacja zachodziła szybciej, a jej rezultaty były bardziej widoczne. Pary, które zostały poddane identycznym testom, jednak znajdowały się w pewnej odległości od siebie, nie były w stanie doświadczyć efektu uśmierzającego ból.

Czy miłość uzdrawia?


Naukowcy, którzy przeprowadzili eksperyment zgodnie przyznali, że dotyk może być narzędziem przekazującym empatię partnera względem drugiej osoby, co w efekcie powoduje u niej wzrost odporności na ból. Czy za sprawą dalszych badań legendy o uzdrawiającej sile miłości znajdą swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości?
Ekologia.pl


Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Źródło zdjęcia: www.pixabay.com

wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy