Piątek 14.06.2019

Dwie godziny na łonie natury to klucz do dobrego samopoczucia

Najnowsze badania sugerują, że dwugodzinna „dawka” natury w tygodniu znacząco poprawia nasze zdrowie i samopoczucie, nawet jeśli po prostu siedzisz i cieszysz się spokojem. fot. pixabay.comfot. pixabay.com

Badania prowadzone przez University of Exeter, opublikowane w Scientific Reports, wykazały, że ludzie, którzy spędzają co najmniej 120 minut na łonie przyrody w tygodniu, cieszą się lepszym zdrowiem i samopoczuciem niż ci, którzy nie mają kontaktu z naturą w ogóle.
W badaniu wykorzystano dane prawie 20 000 osób mieszkających w Anglii i stwierdzono, że nie miało znaczenia, czy 120 minut zostało osiągnięte podczas jednej wizyty, czy przez kilka krótszych wizyt w tygodniu. Stwierdzono również, że próg 120 minut dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet, starszych i młodszych osób, różnych grup zawodowych i etnicznych, osób mieszkających zarówno w obszarach bogatych, jak i biednych, a nawet osób z długotrwałymi chorobami lub niepełnosprawnością.

„Powszechnie wiadomo, że przebywanie na łonie natury korzystnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie, ale do tej pory nie byliśmy w stanie powiedzieć, ile czasu musimy spędzać w naturze, by uzyskać korzyści terapeutyczne. (…) To nie musi być jakaś aktywność fizyczna, wystarczy siedzenie na ławce i cieszenie się spokojem” – powiedział dr Mat White z University of Exeter Medical School, który prowadził badania.

„Większość wizyt w przyrodzie w tym badaniu miała miejsce w odległości zaledwie dwóch mil od domu, więc nawet odwiedzanie lokalnych miejskich terenów zielonych wydaje się być dobrą rzeczą, a dwie godziny w tygodniu są, miejmy nadzieję, realistycznym celem dla wielu ludzi, zwłaszcza że ten czas można rozłożyć na cały tydzień”.

Badanie nie próbowało dowiedzieć się, dlaczego bycie w  kontakcie z naturą jest tak korzystne, ale White zasugerował, że kluczem może być poczucie spokoju: „Większość ludzi znajduje się pod ciągłą presją. A w naturalnym otoczeniu, jest cicho, jest relaksująco, co daje nam czas na spokojne kontemplowanie życia.

„Istnieje wiele powodów, dla których spędzanie czasu na łonie natury może być dobre dla zdrowia i dobrego samopoczucia, w tym zmniejszanie stresu i cieszenie się dobrą jakością czasu spędzonego z przyjaciółmi i rodziną” –  dodał współautor badania, profesor Terry Hartig z Uniwersytetu w Uppsali w Szwecji. „To odkrycie może stanowić cenne wsparcie dla lekarzy w przedstawianiu zaleceń dotyczących spędzania czasu na łonie natury w celu promowania zdrowia i dobrego samopoczucia, podobnie jak w przypadku cotygodniowych ćwiczeń fizycznych.”
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. Mathew P. White, Ian Alcock, James Grellier, Benedict W. Wheeler, Terry Hartig, Sara L. Warber, Angie Bone, Michael H. Depledge, Lora E. Fleming. ; “Spending at least 120 minutes a week in nature is associated with good health and wellbeing. ”; Scientific Reports, 2019; 9 (1) DOI: 10.1038/s41598-019-44097-3;
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy