Środa 07.09.2022

Dwugłowy żółw Janus skończył 25 lat! Na wolności raczej by nie przeżył

Ma dwa serca, dwa płuca i dwie różne osobowości! Dwugłowy żółw o imieniu Janus 3 września świętował swoje 25. urodziny.Fot. Malikova Nina/ShutterstockFot. Malikova Nina/Shutterstock

Gad, który mieszka w Muzeum Historii Naturalnej w Genewie, ma dwie różne osobowości, dwa serca i dwa zestawy płuc. Dzięki zaangażowaniu swoich opiekunów dwugłowy żółw Janus skończył w sobotę 25 lat.
Żółw grecki (Testudo graeca) otrzymuje codziennie kąpiele z rumianku i zielonej herbaty, częste masaże, specjalną dietę, a jego stan zdrowia jest na bieżąco monitorowany. W ramach ćwiczeń regularnie chodzi na spacery, czasem słucha muzyki, i jeździ na wykonanej na zamówienie deskorolce.

Angelica Bourgoin, liderka zespołu opieki nad żółwiami, powiedziała, że prawa głowa ma znacznie silniejszą osobowość, jest bardziej dociekliwa i rozbudzona. Lewa głowa uwielbia jeść i jest bardziej pasywna. Jego dwie osobowości generują również różne nastroje i gusta, które czasami mogą prowadzić do konfliktu, na przykład o to, w którą stronę iść.Janus jest stale obserwowany przez zespół opiekuńczy, który jest również przeczulony na wypadek, gdyby żółw się przewrócił, co bardzo utrudniłoby mu powrót na nogi.

Żółw urodził się w niewoli muzeum w 1997 roku i otrzymał imię Janus, na cześć dwugłowego rzymskiego boga początków i przemian.

Eksperci sądzili, że stworzenie nie przetrwałoby w walce z drapieżnikami na wolności, ponieważ jego głowy nie mogą się schować do skorupy w celu samoobrony.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. “Two-headed tortoise Janus celebrates 25th birthday”; dw.com; 2022-09-07
Ocena (3.7) Oceń: