Poniedziałek 30.08.2021

Ekonomista policzył, ile „zarabiają" dla nas drzewa. W samej Warszawie może to być 180 mln rocznie!

Oczyszczają powietrze, dają schronienie przed upałem, zmniejszają zużycie energii, pomagają także przy magazynowaniu wody czy zmniejszaniu zużycia energii w budynkach, ale przede wszystkim wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie – to tylko niektóre zalety drzew. Okazuje się, że pracę drzew można konkretnie wycenić. W samej tylko Warszawie drzewa generują dla społeczeństwa korzyści, których wartość można oszacować na około 1,8 mln.fot. shutterstockfot. shutterstock

Skąd to wiemy? Dr Zbigniew Szkop z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW ruszył z projektem, dzięki któremu będzie można wycenić wartość usług świadczonych przez drzewa w miastach i miasteczkach.
Inicjatywa jest kontynuacją przedsięwzięcia „Znaczenie usług ekosystemowych świadczonych przez drzewa w planowaniu i zarządzaniu terenami miejskimi”. Naukowiec zaznacza, że wyniki wcześniejszych badań pokazały, że wybrana zieleń miejska rosnąca w Warszawie świadczy usługi ekosystemowe, których wartość można oszacować na 1 800 000 zł rocznie.

„Drzewa przyuliczne rosnące w Warszawie oczyszczając powietrze z dwutlenku azotu, dwutlenku siarki i pyłów zawieszonych generują korzyści dla społeczeństwa, których wartość można oszacować na około 1 800 000 (750 000 – 2 900 000) PLN rocznie. Co więcej, badanie to pokazało, że wartość tej usługi świadczonej przez drzewa przyuliczne rosnące w Warszawie jest do kilku razy wyższa, niż wartość tej usługi świadczona przez analogiczne drzewa, ale rosnące z dala od głównych ulic miasta. Zieleń miejska po raz kolejny pokazała, że trzeba się z nią liczyć!" – mówi dr Zbigniew Szkop, kierownik projektu „Kalkulator usług świadczonych przez drzewa miejskie”.

„Współczesna ekonomia posiada metody dotyczące badania wartości usług ekosystemowych drzew. Dzięki znajomości tej wartości można lepiej zarządzać i chronić zieleń miejską, a także podnosić świadomość ekologiczną mieszkańców miast" – dodaje.

Projekt dr. Szkopa zakłada stworzenie aplikacji mobilnej, która umożliwi użytkownikom samodzielne dokonanie wyceny wartości usług świadczonych przez zieleń rosnącą w miastach i miasteczkach na terenie Polski.

„Wielokrotnie dostawałem sygnały od osób zainteresowanych zawodowo tematyką zieleni miejskiej, że ich pracę znacznie ułatwiłaby aplikacja mobilna, która dostarczałaby wiedzę na temat wymiernych korzyści z utrzymania zieleni miejskiej. To właśnie na kanwie otrzymanych sygnałów wziął się pomysł, aby zrealizować ten projekt" – dodaje.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. “https://www.uw.edu.pl/kalkulator-uslug-ekosystemowych-drzew-miejskich/”; data dostępu: 2021-08-30
Ocena (3.8) Oceń: