Sobota 16.05.2020

Felinoterapia − doktor kot dobry na wszystko?

Masz stresującą pracę? Dopada cię jesienna chandra? Nie masz humoru, energii i motywacji do działania? Zastosuj felinoterapię! Terapia z udziałem kotów podobno działa cuda.fot. shutterstockfot. shutterstock

Felinoterapia (z łac. felis- kot, z grec. Therapeia- terapia), to terapia, która bazuje na relacjach człowiek-kot i jej zadaniem jest wprawienie pacjenta w dobry nastrój. Czy jest skuteczna? Pierwszą osobą, która zauważyła pozytywny wpływ na psychikę pacjentów oraz ich działalność artystyczną była Nise Da Silveira. Przemyciła ona na teren Centrum Psychiatrycznego Piotra II koty, co skutkowało dużymi zmianami w nastroju pacjentów – byli oni bardziej skupieni i wyciszeni.
Późniejsze badania wykazały, że kontakt ze zwierzętami dobrze wpływa na psychikę pacjenta – poprawia nastrój i humor, podnosi samoocenę. Poza tym felinoterapia pomaga w walce z cukrzycą, chorobami układu krążenia, z depresją i z autyzmem. Mówi się, że głaskanie, przytulanie, karmienie i zabawy z kotem obniżają koszty leczenia, dlatego koci doktorzy zostali wprowadzeni do szpitali, hospicjów czy domów opieki medycznej.


Ekologia.pl

Bibliografia

  1. “http://johnbarrymiller.com/felinotherapy-can-cats-cure-people/”; data dostępu: 2019-09-06
Ocena (4.3) Oceń: