Sobota 25.03.2023

Godzina Dla Ziemi: chrońmy zagrożone gatunki

Jak co roku w ostatnią sobotę marca organizowana jest akcja Godzina dla Ziemi. W symbolicznym geście troski o przyszłość planety, WWF każdego roku namawia do wyłączenia świateł.Fot. Dima Zel/ShutterstockFot. Dima Zel/Shutterstock

Godzina dla Ziemi to ogólnoświatowa akcja organizowana przez WWF, w ramach której osoby prywatne, firmy i miasta wyłączają na godzinę światła i iluminacje. Takie działanie ma skłonić do refleksji na temat środowiska i tego, jak każdy z nas może wpłynąć na jego ochronę. Tegoroczne wydarzenie poświęcone jest walce z wymieraniem gatunków. „W ciągu ostatnich 50 lat monitorowane populacje gatunków zwierząt zmniejszyły się o 69 proc.” – alarmuje WWF.
Gatunki giną m.in. z powodu ciągłej ekspansji człowieka na ich tereny. Jednym z najskuteczniejszych sposobów ochrony przyrody i jej różnorodności jest powiększanie i tworzenie nowych obszarów chronionych.

W tym roku Godzina dla Ziemi wypada 25 marca. Po raz kolejny w tę akcję angażuje się cała Polska. Do akcji dołącza 180 państw z 7 kontynentów i miliony ludzi, którym los planety nie jest obojętny. Czy wyłączenie światła na godzinę ma sens? Jest to symboliczny gest, który pozwoli nam na chwilę się zatrzymać i zastanowić nad tym, jaki mamy wpływ na naszą planetę. Suma drobnych gestów ma moc, by zmienić świat na lepsze.
Ekologia.pl (JSz)
Ocena (5.0) Oceń: