Piątek 02.02.2024

Gołąb podejrzany o szpiegostwo zwolniony przez indyjską policję po ośmiu miesiącach aresztu

Indie wypuściły gołębia pocztowego podejrzanego o szpiegostwo na rzecz Chin, kończąc ośmiomiesięczne śledztwo. Okazało się, że ptak pochodzący z Tajwanu brał udział w zawodach wyścigowych otwartych wodach.Fot. Ruth Swan/ShutterstockFot. Ruth Swan/Shutterstock
Ptak został złapany na molo Pir Pau na przedmieściach Bombaju, Chemburin. Do nogi miał przywiązane dwa pierścienie, a na skrzydłach „wiadomości zapisane pismem przypominającym chińskie pismo” – donosi indyjski dziennik „Times of India”.

Policja przyjęła gołębia, a następnie wysłała go do szpitala dla zwierząt Bai Sakarbai Dinshaw Petit w Bombaju.

Przeciwko gołębiowi wytoczono sprawę o szpiegostwo, która została jednak umorzona po zakończeniu dochodzenia.

Ostatecznie okazało się, że gołąb był ptakiem wyścigowym z Tajwanu, który uciekł i przedostał się do Indii. Za zgodą policji ptak został przekazany Bombajskiemu Towarzystwu Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt, którego lekarze wypuścili ptaka we wtorek na wolność.

To nie pierwszy raz, kiedy policja w Indiach podejrzewa ptaka.

W 2020 roku policja w kontrolowanym przez Indie Kaszmirze wypuściła gołębia należącego do pakistańskiego rybaka po tym, jak dochodzenie wykazało, że ptak, który przeleciał przez silnie zmilitaryzowaną granicę między narodami posiadającymi broń nuklearną, nie był szpiegiem. W 2016 r. aresztowano kolejnego gołębia po tym, jak znaleziono przy nim notatkę grożącą premierowi Indii Narendrze Modiemu.
Ekologia.pl (JSz)
Ocena (3.0) Oceń: