Badacze wyjaśnili mechanizm molekularny grzyba, który zamienia mrówki w żywe zombie. Grzyb wpływa w szczególności na neurobiologię mrówek, percepcję zapachów i zegar biologiczny. Grzyb, który zamienia owady w zombie występuje również w Polsce.

Grzyb Ophiocordyceps camponoti-floridani może zarażać mrówki i manipulować ich zachowaniem tak, by wzmocnić swoją pozycję w świecie przyrody. Zainfekowane mrówki nazywane są „mrówkami zombie”. Pod wpływem grzyba owady wspinają się na drzewa, wgryzają się w gałąź lub liść i tkwią tam aż do śmierci. W międzyczasie grzyb żywi się wnętrznościami swojej ofiary, aż jest gotowy do ostatniego etapu. Kilka dni po śmierci mrówki, z głowy owady wyrasta owocnik, zamieniając jej pomarszczone zwłoki w platformę startową, z której może wyrzucać zarodniki i zarażać nowe mrówki. Cel jest jeden: rozmnażać się i rozprzestrzeniać. Mechanizmy molekularne tej modyfikacji behawioralnej są nadal w dużej mierze nieznane.
Grzyb, który zamienia owady w zombie występuje również w Polsce. W naszych rodzimych lasach możemy spotkać kuzyna – Ophiocordyceps ditmarii, który pasożytuje głównie na błonkówkach - infekuje, rozwija się w ciele ofiary, a po jej śmierci wyrasta (np. z głowy) by uwolnić zarodniki – czytamy na Twitterze Lasów Państwowych.
Naukowcy od lat badają różne gatunki Ophiocordyceps, by porównać ich mechanizmy kontrolne. W sumie badacze zidentyfikowali ponad 200 gatunków Ophiocordyceps, które mogą zakażać żywicieli z 10 rzędów owadów, a także pająki, choć nie wszystkie prowadzą do manipulacji behawioralnej.
Ekologia.pl (JS)
Bibliografia
- “https://phys.org/news/2020-06-fungus-ants-zombies.html”; data dostępu: 2020-10-01