Sobota 25.02.2023

Hipopotamy rozmawiają ze sobą i potrafią rozpoznać przyjaciół po głosie

Głos nieznajomego może wywołać niezliczone reakcje – panikę, zakłopotanie, a może nawet podekscytowanie – ale okazuje się, że hipopotamy mają bardziej cielesną reakcję: rozpylają łajno. Naukowcy badający hipopotamy w Mozambiku ujawnili, że stworzenia te nie tylko reagują na wokalizacje innych hipopotamów, ale rozpoznają te wołania jako sygnał tożsamości.fot. shutterstockfot. shutterstock

Naukowcy obserwujący hipopotamy w rezerwacie przyrody w Afryce twierdzą, że charakterystyczne „trąbienie” pozwala dużym ssakom odróżnić przyjaciela od wroga. Zespół twierdzi, że zwierzęta prawdopodobnie potrafią rozpoznawać siebie po „głosach”.
Kierownik badania, prof. Nicolas Mathevon z Uniwersytetu Saint-Etienne we Francji, badał dźwięki wydawane przez zwierzęta na całym świecie, od lampartów morskich po hieny. „Hipopotamy są dość rozmowne. Mają bogaty repertuar wezwań: świszcząca trąbka, chrząkanie, ryki, piski” – powiedział.”

„W ich nawoływaniu jest informacja o tożsamości jednostki – więc są w stanie rozpoznać się nawzajem po głosach” – dodał. „Ta umiejętność rozpoznawania wspiera relacje społeczne między jednostkami”.

Aby dowiedzieć się więcej o komunikacji hipopotamów, francuscy badacze zarejestrowali odgłosy zwierząt żyjących w Rezerwacie Specjalnym Maputo w Mozambiku. Według badań trąbienie jest najczęstszym i najgłośniejszym wołaniem hipopotama – słychać je na odległość do 1 km.

Biolodzy nagrali odgłosy hipopotamów i nadawali je z brzegów jezior, aby zobaczyć, jak zareagują inne osobniki. Odkryli, że hipopotamy potrafią odróżnić przyjaciół, sąsiadów i nieznajomych na podstawie dźwięków, jakie wydają.

I pomimo tego, że wydawało się, iż zwierzęta leniwie spędzają czas w wodzie, duże ssaki wyraźnie zwracały baczną uwagę na swoje otoczenie i natychmiast reagowały na odgłosy. Bardziej agresywnie reagowały na nieznane hipopotamy - szybszymi, głośniejszymi i częstszymi nawoływaniami, którym często towarzyszyły terytorialne pokazy opryskiwania gnojem.

„Najbardziej interesującą rzeczą, która wynika z tego badania, jest to, że hipopotamy mogą mieć szczegółową wiedzę na temat głosów wszystkich osobników wokół nich i że ta wiedza może im pomóc poruszać się w sieci społecznościowej” – powiedział Mathevon.

Populacja hipopotamów spada, a Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody klasyfikuje je jako wrażliwe. Zespół stwierdził, że odkrycia mogą mieć implikacje dla ochrony zwierząt, szczególnie jeśli chodzi o przenoszenie osobników na inne obszary w celach ochronnych. „Być może uda się przyzwyczaić miejscowe hipopotamy do głosu nowych osobników, zanim przybędą i na odwrót” – powiedział Mathevon.

Badania zostały opublikowane w Current Biology.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. Nicholas Bakalar; “To Hippos, a Wheeze and a Honk Mean More Than Just ‘Hello!’”; nytimes.com; 2022-01-25
Ocena (3.7) Oceń: