Holenderska „Żywa trumna” jest źródłem życia po śmierci
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki i zagadki przyrodnicze Holenderska „Żywa trumna” jest źródłem życia po śmierci

Holenderska „Żywa trumna” jest źródłem życia po śmierci

Holenderski start-up stworzył biodegradowalną „żywą trumnę” wykonaną z grzybni zamiast drewna. Taki żywy kokon może przekształcić rozkładające się ludzkie ciało w kluczowe składniki odżywcze dla roślin.

Źródło: www.loop-of-life.com

Źródło: www.loop-of-life.com

Bob Hendrikx wraz ze swoim zespołem w ramach studenckiego projektu Loop opracował „Żywy kokon”, czyli trumnę wykonaną z grzybni, podziemnej struktury korzeni grzybów, wypełnionej warstwą mchu, aby stymulować rozkład.

Dlaczego grzybnia? „Grzybnia to największy recykler natury” ‒ powiedział Bob Hendrikx. Grzybnia pochłania również toksyny i zamienia je w składniki odżywcze. „Jest używana w Czarnobylu do oczyszczenia tamtejszej gleby po katastrofie nuklearnej” ‒ dodał Hendrikx.


„Grzybnia nieustannie poszukuje produktów odpadowychropy, plastiku, metali, innych zanieczyszczeń ‒ i przekształca je w składniki odżywcze dla środowiska” ‒ powiedział. „Ta trumna oznacza, że tak naprawdę karmimy ziemię naszymi ciałami. Jesteśmy substancjami odżywczymi, a nie odpadami ”.

Żywy Kokon powstaje przez zmieszanie grzybni z wiórami drzewnymi. Proces ten trwa zaledwie siedem dni przy użyciu wyłącznie lokalnych materiałów i bez użycia elektryczności lub sztucznego światła.

Zdaniem twórców Loop, organizm będzie w stanie kompostować się znacznie szybciej w „żywym kokonie” niż w tradycyjnych trumnach. Chociaż prędkość, z jaką ciało ulega rozkładowi, zależy od różnych warunków, doświadczenie pokazuje, że może to zająć ponad dekadę, a syntetyczna odzież oraz lakierowane i metalowe części trumny jeszcze bardziej opóźniają ten proces. W projektowaniu Żywego Kokonu cały proces ma zakończyć się w dwa lub trzy lata. W tym procesie nie tylko produkty przemiany materii z ludzkiego ciała są przekształcane w składniki odżywcze, ale także poprawia się jakość otaczającej gleby, dając nowe życie szansę na rozwój.

Współpracując z dwoma spółdzielniami pogrzebowymi w Hadze, startup wyprodukował 10 trumien po około 1250 euro każda. Hendrikx oczekuje, że cena znacznie spadnie wraz z intensyfikacją produkcji, a trumny z grzybnią staną się „nową normą”.

Ekologia.pl (JS)
Bibliografia
  1. https://www.designboom.com/design/living-coffin-mushroom-mycelium-human-nutrients-nature-09-18-2020/;
  2. https://www.loop-of-life.com/; 2020-09-24;
4.6/5 - (13 votes)
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Widać, że autor tejże trumny traktuje człowieka jako kompost, a nie stworzenie boskie na podobieństwo Boga. Następne obdzieranie ludzi i zrównanie ich ze zwierzętami i roślinnością.