Homoseksualizm chrząszczy ma sens!

Poniedziałek 17.07.2017
Tribolium castaneum, źródło: wikipedia Tribolium castaneum, źródło: wikipedia

Aktywność homoseksualna chrząszczy może zwiększyć szanse reprodukcyjne – informuje National Geographic. Czy to oznacza, że zbliżenia owadów tej samej płci są uzasadnione z punktu widzenia interesów gatunku?Zachowania homoseksualne są obserwowane u Tribolium castaneum od wielu lat. Tymczasem w teorii samce powinny skupiać swoją energię na reprodukcji, a więc na kontaktach z żeńskimi osobnikami.

Sara Lewis, biolog z Tufts University w Madford, wraz z zespołem, sprawdziła skąd biorą się seksualne skłonności chrząszczy.

Naukowcy przypominają, że zachowania homoseksualne są obserwowane u owadów, ptaków, a nawet u małp. Jest kilka teorii, które starają się tłumaczyć kontakty tego typu. Jedna z nich mówi o konieczności swoistego testu, który następuje przed wartościowych z punktu widzenia biologii zbliżeniem z samicą. Inna podkreśla, że istniej konieczność pozbycia się starej spermy – w celu podniesienia efektywności reprodukcyjnej. Niektórzy naukowcy dowodzą, że zachowanie homoseksualne jest sposobem na podkreślenie dominacji nad innym samcem.

Lewis oznaczyła żeńskie i męskie osobniki. Poddała je obserwacji. Jakie były jej wyniki? Liczba zbliżeń homoseksualnych nie zwiększyła sukcesów rozrodczych w kontaktach z samicami. Okazało się, że teoria o dominacji także jest nieuzasadniona – chrząszcze inicjujące kontakty seksualne nie stały się atrakcyjniejsze dla samic.

Grupa Lewis odkryła natomiast pewną prawidłowość. Chrząszcze, podczas homoseksualnego aktu, przenoszą nasienie na osobniki rodzaju męskiego. Naukowcy początkowo uznali, że chodzi o pozbycie się starej spermy. Jednak dalsze obserwacje doprowadziły do innych wniosków.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy