Czwartek 21.05.2020

Huragany stają się coraz silniejsze ‒ prawdopodobnie przez zmiany klimatu

Ekstremalne zjawiska pogodowe stają się nową normą w wielu częściach świata ‒ wzrosła liczba i siła fal upałów i huraganów. Wszystko przez zmiany klimatu. Ale nadal potrzebne są dalsze badania, aby zbadać to zjawisko.Huragany rosną w siłę, fot. shutterstockHuragany rosną w siłę, fot. shutterstock

„Dzięki modelowaniu i naszemu zrozumieniu fizyki atmosfery badanie zgadza się z tym, czego spodziewalibyśmy się w ocieplającym się klimacie, jak nasz” ‒ mówi James Kossin, naukowiec NOAA z UW-Madison i główny autor badania.

Analiza opiera się na wcześniejszych pracach Kossina, opublikowanych w 2013 r., w których zidentyfikowano tendencje w intensyfikacji huraganów. Jednak badania te nie były do końca wiarygodne i wymagały dalszych analiz.
„Główną przeszkodą w poszukiwaniu trendów jest gromadzenie danych przy użyciu najlepszej dostępnej technologii” ‒ powiedział James Kossin. „Każdego roku dane są nieco inne niż w roku poprzednim, każdy nowy satelita ma nowe narzędzia i rejestruje dane na różne sposoby.”

Kossin zidentyfikował trendy w intensywności huraganów w okresie 28 lat, począwszy od 1982 r. do 2009 r. Jednak zestaw danych nie jest kompletny i potrzeba więcej badań, aby uzyskać bardziej wiarygodne wyniki. Tym razem Kossin i koledzy dodali 10 dodatkowych lat danych satelitarnych.

Satelity krążące wokół Ziemi mierzą wiele cech huraganu, aby oszacować ich intensywność. Naukowcy zastosowali różne techniki, aby uwzględnić różnice w danych spowodowane postępem w technologii przypominania - na przykład wyższą rozdzielczość.

Musieli odrzucić obrazy z nowszych satelitów, które zapewniały obraz huraganów z kątów, które nie były wcześniej dostępne, a także ze starych satelitów, których nie można dostosować. W ten sposób uzyskano olbrzymi zestaw danych zawierający 225 000 obrazów o podobnej jakości około 4000 huraganów z całego świata.

Pracując z takim zestawem danych, naukowcy stwierdzili wzrost udziału większych huraganów. „Istnieje wyraźne przesunięcie w kierunku większej intensywności, która przejawia się jako zwiększone prawdopodobieństwo przekroczenia dużej intensywności”

Badanie wykazało, że prawdopodobieństwo wystąpienia huraganu o sile wiatru, którą można zaliczyć do 3 lub wyższej kategorii w Skali Saffira-Simpsona wzrosło o 15% między pierwszą a ostatnią połową analizowanych danych.

„Nasze wyniki pokazują, że te sztormy stały się silniejsze na poziomie globalnym i regionalnym, co jest zgodne z oczekiwaniami dotyczącymi reakcji huraganów na ocieplający się świat” ‒ mówi Kossin. „To dobry krok naprzód i zwiększa nasze przekonanie, że globalne ocieplenie wzmocniło huragany, ale nasze wyniki nie mówią nam dokładnie, ile trendów jest spowodowanych działalnością człowieka, a ile tylko naturalną zmiennością.”
Ekologia.pl

Bibliografia

  1. James P. Kossin, Kenneth R. Knapp, Timothy L. Olander, and Christopher S. Velden. ; “Global increase in major tropical cyclone exceedance probability over the past four decades. ”; PNAS, 2020 DOI: 10.1073/pnas.1920849117;
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy