Ich dotykanie może być groźnie dla zdrowia

Piątek 07.09.2018
Salamandra plamista - opis, występowanie Salamandra plamista. Fot. pixabay.com

W Bieszczadach i Beskidzie Niskim salamandry plamiste rozpoczęły okres godowy. Ale uwaga! Ich dotykanie może być groźnie dla zdrowia. Dlatego leśnicy przestrzegają przed kontaktami z tymi płazami.


Salamandry są jedynymi w Polsce płazami, których okres godowy przypada we wrześniu. Ze względu na wzmożoną aktywność bez trudu można spotkać je w wilgotnych lasach Bieszczad i Beskidu Niskiego.

Rzecznik krośnieńskiej RDLP, Edward Marszałek, przestrzega jednak przed dotykaniem spotkanej salamandry. „Wydzielane ze skórą płaza substancje mogą spowodować kłopoty zdrowotne. Szczególnie groźne jest przetarcie oczu dłonią, w której przed chwilą trzymało się salamandrę” - podkreślił.

Płazy te bowiem wytwarzają w parotydach, czyli gruczołach przyusznych, substancję nazywaną salamandryną. Ta lepka, parząca, barwy kremowej maź wydzielana jest zaraz po dotknięciu gruczołów. Efektem działania salamandryny są podrażnienia błon śluzowych, a na dodatek gorzki, nieprzyjemny smak. O tym, że kontakt z jej skórą jest nieprzyjemny, ma ostrzegać jej jaskrawy strój.

Salamandra plamista jest gatunkiem górskim. W Polsce spotkać ją można w Karpatach i Sudetach. Żywią się m.in. dżdżownicami, ślimakami, gąsienicami. Przez pierwsze trzy miesiące żyją w wodzie. Później, przeobrażone, wychodzą na ląd. Dojrzałość płciową osiągają po trzech - czterech latach. Na wolności dożywają ok. dziesięciu lat.

Ekologia.pl


Źródło: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C30847%2Cbieszczadysalamandry-rozpoczely-gody-lesnik-ostrzega-nie-dotykac-plazow.html


wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy