Środa 11.05.2022

IKEA wprowadza smaczne klopsiki dla... owadów

Klopsiki IKEA są niemal tak samo kultowe jak meble szwedzkiej marki. Przez lata IKEA zrobiła wiele, aby wstrząsnąć swoimi ukochanymi artykułami spożywczymi. Mają wydrukowany w 3D wegański klopsik, wymarzonego hot-doga wegańskiego, a nawet świeczkę o zapachu klopsików. Ale według Design TAXI IKEA nie tylko stara się nakarmić ludzi. Jego najnowszy klopsik został zaprojektowany z myślą o owadach.Źródło: IKEA DenmarkŹródło: IKEA Denmark

„Fröbullar” to mała, bogata w składniki odżywcze kula, która jest idealna dla owadów. Szwedzkie kulki wykonane są z gleby, gliny i nasion polnych kwiatów — i mogą pomóc w uprawie rodzimych roślin na twoim podwórku. Jest to efekt współpracy IKEA Dania i WWF. Projekt ma wesprzeć „bioróżnorodność w Danii ”. Na całym świecie urbanizacja zmienia krajobraz dzikiej przyrody. Grunty wykorzystywane pod uprawę, w połączeniu ze zmianami klimatycznymi, zmniejszają bioróżnorodność — w niektórych przypadkach zmniejszają populacje owadów o połowę. W 2016 r. ponad 60% duńskiego krajobrazu składało się z gruntów uprawnych, pozostawiając niewiele miejsca na nietkniętą, dziką przyrodę. Według WWF tylko 1% do 2% duńskiej przyrody jest w rzeczywistości dzika, co zagraża tysiącom gatunków zwierząt i roślin.
Mimo, iż kulki dostępne są wyłącznie w Danii i tylko dla członków programu lojalnościowego Ikea Family Club, to także fani IKEA spoza Danii mogą wziąć udział w zielonym programie. I jest to dość łatwe do wykonania — biorąc pod uwagę, że IKEA stworzyła instrukcję krok po kroku, jak takie kulki zrobić w domu. IKEA kocha podręczniki prawie tak samo jak szwedzkie klopsiki.

Oto wszystko, czego potrzebujesz do zrobienia kulek:

Jasne, instrukcje są w języku duńskim, ale na szczęście całą stronę można łatwo przetłumaczyć online. Najpierw mieszasz glinę, ziemię i wodę i rozdzielasz na sześć małych kulek. Następnie zrób w nich dziurę i włóż nasionka w środek. Na koniec pozwól, aby wszystko wyschło, a następnie zakop kule w ogrodzie, w doniczce na świeżym powietrzu lub w dowolnym innym miejscu, w którym roślinka będzie miała odpowiednie warunki, by się rozwijać. To wszystko jest dość proste.

I nie, sadzenie kulek nasiennych na twoim podwórku nie wystarczy, aby wskrzesić bioróżnorodność w kraju, ale wpisuje się w szersze inicjatywy IKEI. Szwedzka firma zmienia oblicze swoich sklepów: zamienia trawniki na dzikie łąki i hotele dla owadów. W zeszłym roku ogłosiła, że rozpocznie sprzedaż energii odnawialnej klientom w Szwecji. W swoim sklepie w Kopenhadze, którego otwarcie zaplanowano na 2023 r., sadzi bujny ogród na dachu z rodzimymi drzewami, krzewami i hotelami dla owadów.

Teraz Ikea chce, aby właściciele ogrodów przyłączyli się do walki, nawet jeżeli ta walka miałaby ograniczyć się do własnego podwórka.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. “Ikea unveils a new Swedish meatball—for insects only”; fastcompany.com; 2022-05-11
Ocena (5.0) Oceń: