Ile jest człowieka w człowieku? Okazuje się, że mniej niż połowa!

Środa 11.04.2018
pixabay.com pixabay.com

Ludzkie komórki stanowią zaledwie 43 proc. naszego ciała. A reszta? Pozostałe 57 proc. to mikroskopijni koloniści ‒ bakterie, wirusy, grzyby i inne mikroorganizmy.


Bez względu na to, jak dokładnie się myjesz, prawie każdy zakamarek twojego ciała pokrywają mikroskopijne stworzenia. Bakterie, wirusy, grzyby i archeony (organizmy pierwotnie błędnie zaklasyfikowane jako bakterie). Największa koncentracja tego mikroskopijnego życia znajduje się w pozbawionych tlenu, ciemnych głębinach naszych wnętrzności. „Są niezbędne dla naszego zdrowia” ‒ mówi prof. Ruth Ley, dyrektor wydziału nauk mikrobiologicznych w Instytucie Maxa Plancka.

Początkowo sądzono, że nasze komórki stanowią przewagę liczebną w stosunku 10 do 1. Najnowsze analizy wykazały, że jest ich znacznie mniej. Jest to oczywiście kwestia indywidualna, ale ludzkie komórki stanowią zaledwie 43 proc. naszego organizmu. „Jesteśmy bardziej mikrobem niż człowiekiem” ‒ powiedział BBC News Prof Rob Knight, z University of California San Diego.

Ludzki genom składa się z 20 tysięcy genów. Dodając geny naszego mikrobiomu, liczba ta wzrośnie do 20 milionów genów. Prof Sarkis Mazmanian, mikrobiolog z Caltech, twierdzi, że ludzki organizm składa się z dwóch genomów ‒ ludzkiego i tego należącego do mikrobiomu. „To, co czyni nas ludźmi, jest połączeniem naszego własnego DNA oraz DNA naszych mikroorganizmów jelitowych.” ‒ powiedział.

Fakt ten nie pozostaje bez wpływu na nasz organizm. Mikrobiom odgrywa znaczącą rolę w trawieniu, wpływa na nasz układ odpornościowy, chroni przed chorobami i wytwarza ważne witaminy.

Dawniej uważano, że te mikroorganizmy są wrogie dla naszego ciała. Dlatego walczono z nimi za pomocą antybiotyków i szczepionek. Oczywiście badacze nie kwestionują zalet szczepionek, które uchroniły nas przed poważnymi chorobami. Jednak uważają, że przyczyniły się one do zagłady tych „dobrych bakterii”.

„W ciągu ostatnich 50 lat wykonaliśmy wspaniałą pracę polegającą na eliminacji chorób zakaźnych. Ale zauważyliśmy ogromny i przerażający wzrost chorób autoimmunologicznych i alergii.” ‒ powiedział prof. Ley. „Widzimy, jak zmiany w mikrobiomie, które nastąpiły w wyniku sukcesu walki z patogenami, przyczyniły się do powstania zupełnie nowego zestawu chorób.”

Mikroorganizmy żyjące w nas mają niebagatelny wpływ na nasze zdrowie, zachowanie, nastroje, a nawet osobowość. Dlatego zamiast je zwalczać, warto się z nimi zaprzyjaźnić.

Źródło: http://www.bbc.com/news/health-43674270


wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy