Wtorek 22.09.2020

Indyjski startup produkuje wegański kaszmir!

Roślinny „Weganool” jest w 100% zrównoważony, wolny od okrucieństwa, a jego jakość jest porównywalna z naturalnym kaszmirem. Indyjski startup Faborg stworzył wegańską alternatywę dla wełny pochodzącej z kwitnącej rośliny o nazwie Calotropis.fot. shutterstockfot. shutterstock

Ten krzew, który pochodzi z Azji i Afryki Północnej, rośnie dziko na bezludnych terenach, które nie wymagają wody, specjalnej pielęgnacji ani stosowania pestycydów.

Gowri Shankar, przedsiębiorca z Indii i założyciel firmy Faborg, powiedział, że uderzyła go możliwość przekształcenia włókna roślinnego Calotropis w tekstylia. A odkrył to zupełnie przypadkowo, obserwując nektarniki, które wykorzystywały włókna z rośliny do budowy gniazda.
„Naprawdę pomyślałem, czy to… naturalne włókno można przekształcić w materiał tekstylny” ‒ powiedział w wywiadzie dla The Better India.

Pracując nad pomysłem, powiedział, że w końcu udało mu się uzyskać wegańską tkaninę, która w dotyku przypomina kaszmir, łącząc 30% Calotropis i 70% bawełny organicznej.

Według założyciela firmy, miękkość i naturalny połysk włókien roślinnych sprawia, że uzyskana tkanina jest gładka i aksamitna. Jest również lekka i ma imponujące właściwości termoregulujące.

Ponadto, ponieważ włókno roślinne jest pozyskiwane w środowisku naturalnym i przetwarzane głównie ręcznie, materiał ten jest zrównoważony i stanowi źródło utrzymania dla lokalnych społeczności wiejskich.

Pozostałości rośliny są przekształcane w naturalny nawóz i środek odstraszający szkodniki.

Shankar dodał, że jest otwarty na współpracę z podobnie myślącymi osobami i firmami z branży.

„Chcę mieć jednostkę przetwórczą dla Faborg w każdym 100 km Indii, gdziekolwiek roślina rośnie. Mam nadzieję, że stworzę model pracy dla rolników, aby mogli stać się samowystarczalni. W tej sieci chcę, aby rolnicy zdali sobie sprawę z prawdziwego potencjału tego krzewu i tego, w jaki sposób może poprawić ich dochody ” ‒ powiedział w wywiadzie dla Better India.
Ekologia.pl (JS)
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy