Czwartek 12.05.2022

Jak powstrzymać emisję gazów cieplarnianych? Założyć krowom maski, które wyłapują metan z bekania

Krowy bekają – to fakt. Faktem jest też to, iż bekanie krów powoduje wytwarzanie metanu, który jest gazem cieplarnianym. Jak rozwiązać ten problem? Jedni powiedzą, że należy zakończyć hodowlę bydła. Są też tacy, co proponują bardziej ekstrawaganckie rozwiązania. Jednym z takich rozwiązań jest maska dla krów,  która wychwytuje bekanie i zamienia metan w dwutlenek węgla i parę wodną. Projekt wygrał prestiżowy konkurs Terra Cart Design Lab i został doceniony przez księcia Karola.The intellectual property rights in the Material shall vest in and remain with the Royal College of Art. This Website and the Materials have been made available to you for personal non-commercial use. No commercial use of the Material is permitted. You maFot. shutterstock

Zero Emissions Livestock Project (ZELP) połączył siły z ABP Food Group – największym brytyjskim producentem wołowiny – w celu stworzenia maski dla krów, która zamienia emisje metanu w dwutlenek węgla i wodę. Projekt wygrał prestiżowy konkurs Terra Cart Design Lab i został doceniony przez księcia Karola. Wynalazek zdobył główną nagrodę w wysokości 50 000 funtów wraz z trzema pionierskimi koncepcjami.

Dyrektor generalny i współzałożyciel Zelp Francisco Norris, który pochodzi z rodziny rolników z Argentyny, mówi, że spożycie wołowiny i nabiału ma wzrosnąć o 70% w ciągu najbliższych 30 lat. Twierdzi, że wraz ze wzrostem zużycia będą rosnąć emisje metanu. Obawia się, że bez rozwiązania problemu emisji metanu z bydła trudno będzie osiągnąć cele porozumienia paryskiego.

ZELP szacuje, że 95 procent metanu emitowanego przez krowy pochodzi z ich pysków i nozdrzy. Start-up twierdzi, że maska krowy „zmniejszy emisje, jednocześnie poprawiając dobrostan zwierząt”.

Krowy i inne zwierzęta gospodarskie wytwarzają około 14% antropogenicznych emisji gazów cieplarnianych. „Krowie beknięcia” (czyli emisja metanu pochodzącego z fermentacji materii organicznej we wnętrznościach przeżuwaczy), to kilka procent tej emisji. Reszta jest wynikiem zmian użytkowania terenu, w szczególności zastępowanie lasów pastwiskami i polami uprawnymi na produkcję paszy.

Według Agencji Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych osiągnięcie znacznych redukcji emisji metanu miałoby szybki wpływ na spowolnienie zmian klimatycznych.

W przeszłości pojawiły się rozwiązania, które wiązały się ze zmianą diety krów. Naukowcy zaproponowali suplement dla krów na bazie wodorostów, który może zredukować emisje metanu nawet o 80 proc. Maska opracowana przez ZELP, która jest skrótem od Zero Emissions Livestock Project, wychwytuje metan przy każdym beknięciu. Katalizator utlenia gaz i uwalnia go do atmosfery w postaci dwutlenku węgla i pary wodnej. Maska dopasowuje się do głowy krowy w sposób, który nie wpływa na jej zdolność do karmienia i interakcji ze stadem. Firma szacuje, że urządzenie może zmniejszyć emisję metanu z bekania krów o ponad 50%. Maska zbiera również dane na temat zwierząt w celu poprawy wydajności i dobrostanu na farmach.

Gigant rolnictwa Cargill Inc. przetestował maski, a Norris powiedział, że spodziewa się komercyjnej premiery produktu w 2023 roku. Brytyjski startup planuje wprowadzić maskę początkowo w Europie jako usługę, w której abonenci uiszczają roczną opłatę za krowę.

Jednak organizacja PETA zajmująca się ochroną zwierząt zaatakowała firmę za „nieludzką” i „średniowiecznie wyglądającą” kreację. W rozmowie z MailOnline, dyrektor PETA, Elisa Allen, powiedziała: „Ostatnią rzeczą, jakiej potrzebuje nasze społeczeństwo, jest zadawanie zwierzętom większego cierpienia, podczas gdy potrzebny jest szybki odwrót od okrutnej i szkodliwej dla środowiska hodowli zwierząt”.

Bibliografia

  1. Kristen Leigh Painter, Star Tribune ; “Cow masks? Agricultural company tries methane-absorbing wearable device”; phys.org; 2022-05-12
Ocena (5.0) Oceń: