Niedziela 24.07.2022

Jak prać, by nie szkodzić środowisku?

Pranie w krótszych, chłodniejszych cyklach może pomóc zmniejszyć szkody dla środowiska. Naukowcy z University of Leeds odkryli, że ubrania prane w 25 st. C w 30-minutowym cyklu uwalniają mniej mikrowłókien do ścieków i zachowują swój kolor na dłużej. To ma sens. W końcu producenci detergentów i organizacje zajmujące się ochroną środowiska od dawna zalecają konsumentom ustawienia pokrętła pralki na 30 st. C. Spadek do 25 ° C jest niewielką zmianą. Pozostaje kwestia: czy ubrania prane w tak niskiej temperaturze i w krótkim cyklu będą naprawdę będą czyste?fot. shutterstockfot. shutterstock

Naukowcy z Leeds University przeprowadzili serię testów, aby dowiedzieć się, w jaki sposób pranie odzieży wpływa na blaknięcie i uwalnianie mikrowłókien - drobnych pasm, które trafiają do ścieków, za każdym razem, gdy pierzemy.
Mikrowłókna zawierają materiały, takie jak nylon, poliester i akryl, i mogą być spożywane przez skorupiaki i plankton, a przez łańcuch pokarmowy trafiać również na nasze talerze.

Lucy Cotton, główna autorka raportu, wyjaśnia, że 25 st. C jest zwykle temperaturą „wlotową” wody w pralce ‒ naturalną, nie schłodzoną temperaturą, w której woda dostaje się do bębna. W jej badaniach przetestowano uwalnianie barwnika i mikrofibry z szeregu odzieży konsumenckiej, takiej jak koszulki Fruit of the Loom. Jednak ubrania biorące udział w teście nie były brudne, gdyż mierzono tylko uwalnianie mikrowłókien i desorpcję barwnika.

Badania wykazały, że odzież wyprana w 25 st. C w krótkim cyklu uwolniła 52 procent mniej szkodliwych mikrowłókien, niż ubrania, które zostały wyprane w 40 st. C.

Dr Richard Blackburn, jeden z autorów badania i kierownik uniwersyteckiej grupy badawczej ds. Zrównoważonych materiałów, powiedział, że badanie wykazało, że jedna prosta zmiana może pomóc w zmniejszeniu zanieczyszczenia.

Syntetyczne mikrowłókna są uwalniane za każdym razem, gdy prane są tkaniny i stanowią ponad jedną trzecią plastiku docierającego do oceanu - powiedział.

Badanie ujawniło również szereg innych korzyści związanych z praniem odzieży w krótszych i chłodniejszych cyklach, w tym pomaganie ubraniom w utrzymaniu ich koloru i trwałości.

Co więcej, pranie odzieży w temperaturze 20 st. C zamiast 40, pozwala zaoszczędzić około 66% energii zużywanej na wsad, zgodnie z Energy Saving Trust.

„Nie testowaliśmy czystości” – mówi Lucy Cotton. „Jedną z przydatnych rzeczy w tym badaniu jest to, że nakłada ono na producentów detergentów obowiązek zbadania tego obszaru.”
Ekologia.pl (JSz)
 

Bibliografia

  1. “https://www.theguardian.com/environment/shortcuts/2020/jan/15/25c-wash-is-greenest-can-it-really-clean-filthy-clothes”; data dostępu: 2020-01-15
Ocena (5.0) Oceń: