Jak skutecznie oczyścić glebę z pestycydów?

Sobota 30.09.2017
By USDA Photo by: Charles O'Rear [Public domain], via Wikimedia Commons By USDA Photo by: Charles O'Rear [Public domain], via Wikimedia Commons

Jak skutecznie i szybko oczyścić glebę z pestycydów? Wystarczy wprowadzić do ziemi minerały, które powszechnie występują w skorupie ziemskiej. – przekonuje Justyna Wrzosek-Jakubowska, polska badaczka, która opracowała metodę, przydatną przy oczyszczaniu gleby w przypadku awarii czy unieszkodliwiania składowisk odpadów.„Moja metoda polega na wprowadzeniu do zanieczyszczonej gleby albo wody naturalnych minerałów występujących w glebie. Służy do uzdatnienia gleb i wód zanieczyszczonych pestycydami” − mówi PAP asystentka Instytutu Ochrony Środowiska-Państwowego Instytutu Badawczego, Justyna Wrzosek-Jakubowska.

Wykorzystywane minerały to glinokrzemiany, które występują powszechnie w przyrodzie. Glinokrzemiany inaktywują pestycydy w glebie i umożliwiają ich rozpad. „Mogą zostać wprowadzone do miejsca zanieczyszczenia w postaci rozdrobnionej, ale też w postaci uformowanych elementów np. mających kształt i wielkość ziemniaka. Po pewnym czasie można je wyciągnąć z gleby i powtórnie użyć. Dzięki temu technologia jest bezodpadowa” - opisuje badaczka.

W jakich sytuacjach można wykorzystać metodę polskiej badaczki? W przypadku wycieku toksycznych substancji czy na dawnych składowiskach odpadów i substancji niebezpiecznych, na których deponowane były przeterminowane środki ochrony roślin. – wymienia Wrzosek-Jakubowska.
Ekologia.pl, źródło: PAP − Nauka w Polsce
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy