Jak śpią zwierzęta? Czy zwierzęta śnią? Ile śpią zwierzęta?

Wtorek 13.11.2018
pixabay.com pixabay.com

Kwestia jak i kiedy śpią zwierzęta stanowi jedną z największych zagadek przyrody. Naukowcy od wielu zastanawiają się czy zwierzęta rzeczywiście zapadają w głęboki sen, czy tylko czuwają. I czy marzenia senne są tylko domeną ludzi?


Ilość snu, jaką potrzebują zwierzęta jest różna. Od czego zależy jego długość? Głównie od rozmiaru ciała, od tempa przemiany materii oraz od tego, czy dane zwierzę jest drapieżnikiem czy ofiarą. Które zwierzęta są największymi śpiochami? Mimo reputacji, leniwce nie są największymi fanami chrapania w świecie zwierząt. Może i są powolne i powoli się poruszają, ale jak wykazali naukowcy, zwierzęta te przesypiają „zaledwie” 60 proc. swojego życia. Dla porównania koala zapada w sen na średnio 14,5 godzin. Natomiast rekordzistą w dziedzinie spania jest Nocek myszouchy, który potrafi przespać nawet 20 godzin w ciągu doby.

Inaczej sprawa wygląda u dużych ssaków, które wbrew pozorom nie potrzebują dużej ilości snu. Na przykład żyrafom czy słoniom wystarczą 3-4 godziny snu, by odpocząć i zregenerować siły. 

Kocia drzemka

Lwy mogą spać nawet ponad 20 godzin. Co istotne, nawet w trakcie głównej fazy snu kot przez cały czas jest w „stanie czuwania” i potrafi obudzić się w kilka sekund. Zdaniem naukowców zwierzęta te muszą być bardzo czujne, by w razie potrzeby zareagować szybko na zbliżające się niebezpieczeństwo w postaci innych lwów czy stada słoni.


Śpiący lew. Fot. pixabay.com
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy