Sobota 13.10.2018

Jaką funkcję spełnia u słoni trąba?

Słoń nie dość, że jest największym zwierzęciem lądowym, to może poszczycić się najlepszym zmysłem węchu, jaki kiedykolwiek zaobserwowano u pojedynczego gatunku. – wynika z badań japońskich naukowców.


Genom słoni afrykańskich zawiera największą liczbę genów odpowiedzialnych za receptory węchowe − prawie 2 tys. Jest ich pięć razy więcej niż u ludzi i dwukrotnie więcej niż u psów.

Poprzednim rekordzistą był szczur, u którego zidentyfikowano 1200 genów odpowiedzialnych za receptory zapachowe.

Po co słoniowi tak dużo receptorów węchowych? „Do końca nie wiemy, jaki jest prawdziwy powód” – powiedział główny autor badania Yoshihito Niimura z Uniwersytetu w Tokio. „Jest to prawdopodobnie związane z tym, że słabowidzące słonie afrykańskie wykorzystują węch do nawigacji i interpretacji otoczenia.”

Już wcześniejsze badania wykazały, że słonie mają słaby wzrok, ale za to świetny węch. Słoń trąbą oddycha, wącha i chwyta pożywienie. Zmysł węchu pozwala słoniowi wyczuwać zapachy dobiegające z odległości kilku kilometrów.

Dzięki podniesieniu trąby wysoko w górę i obracaniu jej z boku na bok, słoń może określić położenie swoich przyjaciół, wrogów lub też źródeł pożywienia.

Co więcej, słoń jest w stanie stwierdzić, czy dany człowiek jest do niego nastawiony przyjaźnie czy wrogo na podstawie jego zapachu. Studium przeprowadzone w Parku Narodowym Amboseli w południowej Kenii w 2007 roku ujawniło, że zwierzęta rozpoznają zapach Masajów, z którymi często popadają w konflikt podczas wypasania przez ludzi bydła. Poza tym mężczyźni z tego plemienia udowadniają swoją męskość, polując na słonie.

Jak tylko słoń wyczuje Masaja, unosi trąbę, by zlokalizować źródło skąd zapach dochodzi i bierze nogi za pas, by dopóki zapach wroga zniknie z zasięgu jego nosa.
Ekologia.pl


Ocena (3.9) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy