Jedz owady na zdrowie!

Środa 13.03.2019
fot. pixabay.com fot. pixabay.com

Zapomnij o jogurtach, kefirach czy kiszonej kapuście. Świerszcze mogą wkrótce stać się probiotycznym hitem.


Według badania opublikowanego na łamach czasopisma „Scientific Reports” spożywanie owadów może pomóc rozwijać populacje korzystnych bakterii w jelitach i zmniejszać poziom stanu zapalnego w organizmie.

W testach przeprowadzonych przez naukowców z University of Wisconsin-Madison wzięło udział 20 mężczyzn i kobiet, którzy na śniadanie spożywali 25 gramów sproszkowanych świerszczy (w formie koktajli i muffinów). Następnie badacze przeanalizowali próbki krwi i kału, a także odpowiedzi na pytania dotyczące zdrowia i nawyków żywieniowych badanych osób. I co się okazało?

U osób, które zjadały insekty nastąpił wzrost enzymu metabolicznego związanego ze zdrowiem jelit. Z drugiej strony badacze zanotowali spadek białka prozapalnego w osoczu krwi zwanym TNF-alfa. Białko to przyczynia się do powstawania szeregu dolegliwości, w tym nowotworów, choroby Alzheimera i zapalenia jelit.

Stwierdzono również znaczący wzrost bakterii o nazwie Bifidobacterium animalis. Bakteria ta, zasiedlając nasz układ pokarmowy, robi dla nas wiele dobrego. Wzmacnia odporność i wpływa korzystnie na stan naszych jelit.


Prażone świerszcze. By Thomas Schoch [CC BY-SA 2.5 ], via Wikimedia Commons
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy