Poniedziałek 02.01.2023

Jest maleńki, wyjątkowo odporny i został nazwany na cześć Makłowicza

Dwa nowe gatunki niesporczaków - bardzo małych i wytrzymałych organizmów - opisuje na łamach „Zoological Studies” dr Daniel Stec z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie.Z wyglądu przypominają małe niedźwiadki, stąd też ich angielska nazwa water bears. Źródło: Denis---S/Shutterstock Z wyglądu przypominają małe niedźwiadki, stąd też ich angielska nazwa water bears. Źródło: Denis---S/Shutterstock

Jeden z niesporczaków nazywa się Mesobiotus maklowiczi - na cześć Roberta Makłowicza - historyka, dziennikarza, pisarza, podróżnika i krytyka kulinarnego, "który mieszka w Krakowie i czasami robi zakupy na pobliskim targu niedaleko instytutu" - czytamy w komunikacie prasowym.
Nazwa drugiego - Mesobiotus diegoi – pochodzi od imienia Diego Fontaneto, naukowca pracującego we włoskim instytucie badań wody (Istituto di Ricerca sule Acque) w Verbanii. Dr Fontaneto jest specjalistą z zakresu ekologii i biogeografii meiofauny - bardzo małych zwierząt związanych ze środowiskami wodnymi (długość ciała mniejsza niż 1 mm; grupa ta obejmuje m.in. nicienie, niesporczaki, wirki, wrotki, brzuchorzęski, małżoraczki, niektóre skorupiaki itp.) i współpracuje z dr. Stecem.

Dwa nowe gatunki niesporczaków - bardzo małych i wytrzymałych organizmów - opisuje na łamach „Zoological Studies” dr Daniel Stec z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie. Organizmy pochodzą z Republiki Południowej Afryki i reprezentują bezkręgowce należące do typu Tardigrada, potocznie zwane niesporczakami.

Z wyglądu przypominają małe niedźwiadki, stąd też ich angielska nazwa water bears. Charakteryzują się niesamowitą odpornością - dzięki zdolności do przejścia w stan życia utajonego (zwany w ich przypadku kryptobiozą), są to jedne z najbardziej wytrzymałych zwierząt, jakie znamy. Mogą przetrwać w próżni, w temperaturze bliskiej zera absolutnego, w warunkach wysokiego promieniowania jonizującego, a nawet całe dekady.

Niesporczaki są rozdzielnopłciowe, hermafrodytyczne lub partenogenetyczne i obecnie znanych jest około 1300 gatunków; rozmnażają się, składając jaja, których powierzchnię pokrywają często wyrostki różnego kształtu. Charakterystyczną cechą obu nowo poznanych gatunków są jaja "intrygująco ornamentowane" - u jednego powierzchnia jest pokryta stożkami, przypominając papierową ozdobę na choinkę zwaną "jeżem", z kolei u drugiego wyrostki przypominają śmieszne kapelusiki.

W ramach swoich badań dr Stec wykonał też analizę pokrewieństw między gatunkami niesporczaków z rodzaju Mesobiotus, pokazując pozycję nowo odkrytych niesporczaków na ich drzewie rodowym. To właśnie szczegółowe badania taksonomiczne i systematyczne stanowią pierwszy krok do lepszego poznania tej może niezbyt licznej, ale na pewno bardzo zróżnicowanej grupy organizmów - podkreśla naukowiec.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

Badacz z Krakowa odkrył dwa nowe gatunki niesporczaków; jeden z nich nazwano na cześć Roberta Makłowicza; Nauka w Polsce, Anna Ślązak

Ocena (3.7) Oceń: