Piątek 14.01.2022

Jest to największa znana kolonia lęgowa ryb

Naukowcy na pokładzie lodołamacza na Antarktydzie doznali szoku, gdy wypatrzyli 60 milionów rybich gniazd rozsianych po dnie Morza Weddella. To prawdziwy wysyp rybich żłobków, a każdy strzeżony przez upiornie wyglądającego rodzica. Jest to największa znana kolonia lęgowa ryb.Największa kolonia ryb, jaka kiedykolwiek została opisana na świecie. Zdjęcie: PS124, zespół AWI ​​OFOBSNajwiększa kolonia ryb, jaka kiedykolwiek została opisana na świecie. Zdjęcie: PS124, zespół AWI ​​OFOBS

Naukowcy badający dno morskie Antarktydy natknęli się na kwitnącą kolonię ryb lodowych, której całkowity zasięg obejmuje 240 kilometrów kwadratowych, czyli mniej więcej tyle, ile wynosi obszar Malty. Przed tym odkryciem największa znaleziona kolonia składała się tylko 60 gniazd. Ta nowo odkryta ma ich aż 60 milionów!

Autun Purser z Instytuo rozmiarach „około jednej trzeciej wielkości Londynu”tu Alfreda Wegenera znajdował się na mostku niemieckiego lodołamacza, zwanego RV Polarstern, obserwując wieloryby, gdy jego studentka, Lilian Böhringer, która monitorowała obraz z kamery, zadzwoniła na mostek.

Jedną z misji statku było monitorowanie dna morskiego Morza Weddella. Böhringer oglądała wideo na żywo z systemu obserwacji i batymetrii dna oceanu (OFOBS), czyli jednotonowej kamery holowanej za statkiem.

Na kanale wideo Böhringer zobaczyła gniazda ryb, które dziobią dno morskie co około 25 centymetrów we wszystkich kierunkach i zajmują powierzchnię 240 kilometrów kwadratowych.

„Kamera poruszała się po dnie morza i się nie zatrzymywała. A ryby były dosłownie wszędzie” – powiedziała Böhringer Live Science.
Gniazda były skromnymi miskami wyrzeźbionymi w błocie na dnie morskim przez ryby głębinowe (Neopagetopsis ionah) z rodziny bielankowatych, które są rodzime dla chłodnych południowych oceanów. Są jedynymi znanymi kręgowcami, które nie mają hemoglobiny we krwi. I z tego powodu uważane są za ryby „białokrwiste”.

„Zdaliśmy sobie sprawę, że znaleźliśmy coś spektakularnego” – powiedział Purser.

Po wstępnym odkryciu zespół wykonał kolejne przejazdy nad terenem, holując kamerę na płytszej głębokości, aby uzyskać szerszy widok kolonii.

Tzw. ryby lodowe mają tendencję do gniazdowania w grupach, ale „największe, jakie kiedykolwiek zaobserwowano składały się z 60 gniazd” – powiedział Purser. To miejsce lęgowe, po szeroko zakrojonych badaniach, ma około 60 milionów gniazd. „Nigdy nie widzieliśmy czegoś takiego” – dodał Purser.

W większości z tych gniazd przebywała jedna dorosła ryba pilnująca średnio 1700 jaj.

Oprócz gniazd z żywymi rybami, zespół odkrył, że obszar ten był również zaśmiecony tuszami ryb, co sugeruje, że ta ogromna kolonia ryb lodowych jest integralną częścią lokalnego ekosystemu.

Co dziwne, kolonia ryb lodowych wydaje się mieć wyraźną granicę. „[Kolonia] przeszła z bardzo, bardzo gęstej do zera, podobnie jak kolonie pingwinów” – powiedział Purser. „To było jak linia na piasku”.

Ta „linia na piasku”, jak odkryli, była zewnętrzną krawędzią ciepłego upwellingu. Chociaż potrzebne są dalsze badania, aby dowiedzieć się, czy jest to przypadek, upwelling wydaje się tworzyć rzadkie i idealne środowisko do rozmnażania się ryb lodowych.

Przed opuszczeniem obszaru załoga Polarsterna zostawiła dwie kamery, aby obserwować wewnętrzne funkcjonowanie tego rzadkiego ekosystemu. Purser planuje powrót na Morze Weddella w kwietniu 2022 roku.

Dla dyrektora AWI i biologa głębinowego, prof. Antje Boetius, obecne badanie jest znakiem, jak pilne jest ustanowienie morskich obszarów chronionych na Antarktydzie.

„To wspaniałe odkrycie pokazuje, jak ważna jest możliwość zbadania nieznanych ekosystemów, zanim je zakłócimy. Biorąc pod uwagę, jak mało znane jest antarktyczne Morze Weddella, to podkreśla tym bardziej potrzebę międzynarodowych wysiłków na rzecz ustanowienia morskiego obszaru chronionego (MPA)”.

Badanie to zostało opublikowane w Internecie 13 stycznia w czasopiśmie Current Biology.

Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. Alfred-Wegener-Institut Helmholtz-Zentrum für Polar- und Meeresforschung ; “World's largest fish breeding area discovered in Antarctica”; awi.de; 2022-01-14
Ocena (3.3) Oceń: