Czwartek 29.09.2022

Jesteś zestresowany? Twój pies na pewno to wyczuje

Nasi psi towarzysze po raz kolejny udowodnili, jak bardzo są dostrojeni do naszych uczuć – tym razem w naukowym teście wąchania.Fot. Robin D. Williams/ShutterstockFot. Robin D. Williams/Shutterstock

Naukowcy z Queen's University w Belfaście odkryli, że psy mogą wyczuć stres w naszym oddechu i pocie. W nowym eksperymencie cztery psy otrzymały próbki potu i oddechu pobrane od ochotników — przed i po trudnych testach matematycznych. Psi testerzy byli w stanie wykryć z ponad 90-procentową dokładnością, które próbki pochodziły od uczestników przed i po wykonaniu trudnego zadania matematycznego.
Jest to pierwsze tego typu badanie, które dostarcza dowodów na to, że psy potrafią wyczuć stres z samego oddechu i potu, co może być przydatne podczas szkolenia psów przewodników i psów terapeutycznych. „Pomaga również rzucić więcej światła na relacje człowiek-pies i pogłębia nasze zrozumienie, w jaki sposób psy mogą interpretować i wchodzić w interakcje z ludzkimi stanami psychicznymi.

Psy doświadczają życia poprzez zapach. A ich bardzo czułe zdolności wykrywania zapachu są już wykorzystywane do wykrywania narkotyków, materiałów wybuchowych i chorób, w tym niektórych nowotworów, cukrzycy, a nawet Covid-a.

„Mieliśmy wiele dowodów na to, że psy potrafią wyczuć zapachy od ludzi, które są związane z pewnymi schorzeniami lub chorobami – ale nie mamy zbyt wielu dowodów na to, że mogą wyczuć różnice w naszym stanie psychicznym” – powiedziała wiodąca badaczka Clara Wilson.

Chociaż nie możemy z całą pewnością stwierdzić, dlaczego psy rozwinęły tak wyostrzone zmysły węchu, najprawdopodobniej wiąże się to z potrzebą identyfikacji potencjalnych zagrożeń, statusu rozrodczego i relacji rodzinnych w stadzie.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. Victoria Gill; “Dogs can sniff out stress on owner's breath”; data dostępu: 2022-09-29
Ocena (5.0) Oceń: