Wtorek 25.05.2021

Już w środę naprawdę wyjątkowe zaćmienie Księżyca

Pierwsze zaćmienie Księżyca w 2021 roku nastąpi wczesnymi godzinami 26 maja. Ale będzie to wydarzenie szczególnie, ponieważ będziemy mieć jednocześnie do czynienia z całkowitym zaćmieniem Księżyca, z Superksiężycem i czerwonokrwistym Księżycem. Co to wszystko oznacza?fot. shutterstockfot. shutterstock

Co to jest Superksiężyc? Supermoon występuje, gdy Księżyc w pełni lub nowiu zbiega się z najbliższym zbliżeniem Księżyca do Ziemi. Orbita Księżyca wokół Ziemi nie jest idealnie okrągła. Oznacza to, że odległość Księżyca od Ziemi zmienia się, gdy okrąża planetę. Najbliższy punkt na orbicie, zwany perygeum, znajduje się około 45 000 kilometrów bliżej Ziemi niż najdalszy punkt orbity. Księżyc w pełni, który znajduje się w perygeum, nazywany jest Superksiężycem. Majowy Superksiężyc znajdzie się w swojej kluczowej fazie o  godz. 13:41 czasu polskiego i jego odległość od Ziemi wyniesie zaledwie 363.645 km.
Więc dlaczego jest super? Stosunkowo bliskie sąsiedztwo Księżyca sprawia, że wydaje się on nieco większy i jaśniejszy niż zwykle, chociaż różnica między Supermoonem a normalnym Księżycem jest zwykle trudna do zauważenia, chyba że patrzysz na dwa zdjęcia obok siebie.

Jak działa zaćmienie Księżyca? Zaćmienie Księżyca ma miejsce, gdy cień Ziemi pokrywa całość lub część Księżyca. Może się to zdarzyć tylko podczas pełni Księżyca, więc najpierw trzeba zrozumieć, co powoduje pełnię Księżyca. Podobnie jak Ziemia, połowa Księżyca jest oświetlana przez Słońce. Pełnia ma miejsce, gdy Księżyc i Słońce znajdują się po przeciwnych stronach Ziemi. Pozwala to zobaczyć całą oświetloną stronę, która wygląda jak okrągły dysk na nocnym niebie.

Kiedy Księżyc jest całkowicie pokryty cieniem Ziemi, ciemnieje, ale nie staje się całkowicie czarny. Zamiast tego przyjmuje czerwony kolor, dlatego całkowite zaćmienia Księżyca są czasami nazywane czerwonymi lub krwawymi. Dlaczego tak się dzieje?

Światło słoneczne zawiera wszystkie kolory światła widzialnego. Cząsteczki gazu, które tworzą atmosferę ziemską, są bardziej skłonne do rozpraszania niebieskich fal światła, podczas gdy przechodzą przez nie bardziej czerwone. Nazywa się to rozpraszaniem Rayleigha i dlatego niebo jest niebieskie, a wschody i zachody Słońca są często czerwone.

W przypadku zaćmienia Księżyca czerwone światło może przechodzić przez atmosferę ziemską i jest załamywane - lub wyginane - w kierunku Księżyca, podczas gdy światło niebieskie jest filtrowane. Powoduje to, że podczas zaćmienia Księżyc ma blady czerwonawy odcień.

To niecodzienne zjawisko będziemy mogli zaobserwować już 26 maja. Krótko po zachodzie Słońca patrzmy na południowy-wschód. Ujrzymy majestatycznie wznoszącą się, mocno zaróżowioną tarczę Księżyca. Z pomocą przyjdzie też Internet. NASA będzie transmitowała to wydarzenie na żywo.
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “https://www.sciencealert.com/there-s-a-total-lunar-eclipse-happening-tomorrow-here-s-what-you-need-to-know”; data dostępu: 2021-05-25
Ocena (3.7) Oceń:
Pasaż zakupowy