Poniedziałek 16.08.2021

Kalifornia rozważa legalizację kompostowania zmarłych

Kalifornia rozważa legalizację kompostowania zwłok. Ustawa może dać mieszkańcom Złotego Stanu bardziej ekologiczną alternatywę dla tradycyjnego pochówku lub kremacjifot. shutterstockfot. shutterstock

Nowa ustawa rozważana przez Senat Kalifornii zasadniczo pozwoliłaby ludziom decydować, co dzieje się z ich ciałami po śmierci, wychodząc poza konwencjonalne sposoby pochówku i kremacji. To nie pierwszy stan, który chce to wprowadzić. Stan Waszyngton zalegalizował naturalną redukcję organiczną w 2019 roku, umożliwiając wykorzystanie „ludzkiego kompostu” w lesie, a także przekazanie go rodzinom.
„Ponieważ zmiany klimatyczne i wzrost poziomu morza stanowią bardzo realne zagrożenia dla naszego środowiska, jest to alternatywna metoda ostatecznego unieszkodliwienia, która nie przyczyni się do emisji gazów cieplarnianych do naszej atmosfery” – mówi członkini Zgromadzenia Demokratów Cristina Garcia z Bell Gardens, która przedstawiła projekt ustawy.

Recompose z siedzibą w Seattle, była pierwszą firmą w USA, która weszła w biznes kompostowania zwłok.  

„Naturalna redukcja organiczna umożliwia dosłowny powrót na ziemię” — powiedziała Anna Swenson z Recompose. „Niektórzy ludzie lubią pomysł przebywania w lesie po śmierci. To właśnie wybrałam dla siebie.”

Proces opracowany przez Recompose, jak wyjaśnia Popular Science, polega na umieszczeniu szczątków w obudowie i wykorzystaniu ciepłego powietrza i materiałów organicznych, takich jak wióry drzewne, lucerna i słoma, które stwarzają dogodne warunki do rozwoju drobnoustrojów wspomagających proces kompostowania.

Zwłoki są umieszczone w stalowym cylindrze o długości około 240 cm, osadzonym w sześciokątnej ramie. Usuwane są materiały nieorganiczne, takie jak metalowe wypełnienia, rozruszniki serca i sztuczne stawy. W ciągu około 30 dni ciało, nawet kości i zęby, rozkłada, tworząc około jednego metra sześciennego gleby, co jak donosi CalMatters, wystarcza do napełnienia dwóch taczek. Według Recompose proces ten pozwala zaoszczędzić około tony metrycznej CO2 na osobę, zapobiegając przedostawaniu się go do atmosfery lub usuwając go, sekwestrując część węgla w glebie.

Kremacja opiera się na paliwach kopalnych i każdego roku emituje miliony ton dwutlenku węgla, podczas gdy grzebanie zabalsamowanych ciał może powodować przenikanie substancji chemicznych do ziemi. „Gdy organizm ulega degradacji, gleba ulega skażeniu, a zanieczyszczenia mogą przedostawać się do wód gruntowych” – powiedział do Vice Francis Murray, profesor nadzwyczajny nauk o środowisku na Uniwersytecie Murdoch.

Ale nie wszyscy zgadzają się na kompostowanie zwłok. Kościół katolicki argumentował, że praktyka nie wykazuje szacunku dla zmarłego, a Konferencja Katolicka w Kalifornii sprzeciwiła się ustawie.

„Wierzymy, że »transformacja« szczątków wytworzyłaby emocjonalny dystans, a nie szacunek dla nich” ‒ powiedział Steve Pehanich, rzecznik grupy Religion News Service.

Wiele zachodnich stanów zalegalizowało już proces kompostowania zwłok, w tym Waszyngton, który jako pierwszy przyjął tę metodę w 2019 roku, a także Oregon i Kolorado.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. “https://eu.desertsun.com/story/news/2021/08/09/legal-compost-yourself-when-you-die-california-not-yet/5540493001/”; data dostępu: 2021-08-16
Ocena (2.6) Oceń: