Poniedziałek 16.11.2020

Kanada zszokowana zabiciem rzadkiego białego łosia

Mieszkańcy miasta Timmins od dawna wymieniają się historiami o upiornej populacji białych łosi, które sporadycznie spotyka się w kanadyjskich lasach. Ale kłusownicy niedawno zabili dwie samice łosia. Szczątki, w tym ich głowy, zostały porzucone wzdłuż odległej drogi.fot. shutterstockfot. shutterstock
„Wszyscy są oburzeni i smutni. Dlaczego ktoś miałby to zrobić?” ‒ powiedział Murray Ray z pobliskiego Flying Post First Nation.
Łoś biały nie jest albinosem, ale swój kolor zawdzięcza genowi recesywnemu. Wśród rdzennych mieszkańców regionu białe zwierzęta, takie jak żubr, kruk i niedźwiedź grizzly, są uważane za święte i nie należy ich krzywdzić. „Smuci mnie, że ktoś zabił takie piękne zwierzę” ‒ powiedział członek społeczności Flying Post Troy Woodhouse. „Nikt nie wie dokładnie, ile białych łosi jest w okolicy, więc utrata jednego „ducha” to o jeden za dużo”.

Mark Clement, fotograf z regionu, przez lata fotografował wiele łosi. Wie o co najmniej czterech białych bykach ‒ i szacuje, że w regionie może być ich nawet 30. Podczas gdy łosie białe spotyka się na tym terenie od ponad 40 lat, dopiero w ostatniej dekadzie zdobyły ochronę prawną.

Ze względu na ich eteryczny wygląd, biały łoś jest często uważany za „łosia duchowego”, a w niektórych tradycjach rdzennych może oznaczać powrót przodka, który ma pilną wiedzę do przekazania. Ze względu na ich symbolikę i to, jak trudno je zobaczyć, zabicie takiego zwierzęcia jest dla niektórych absolutnym świętokradztwem.

Nie są odrębnym gatunkiem, ale w całym regionie znaki ostrzegają przed ich zabijaniem. W 2013 r. trzech myśliwych zabiło łosia białego w prowincji Nowa Szkocja, co rozzłościło miejscową ludność Mi’kmaq. Po tym, jak zdali sobie sprawę ze swojego błędu, myśliwi zwrócili futro do Mi'kmaq, aby można było przeprowadzić kilkudniową ceremonię - ale zatrzymali głowę jako trofeum.

W ostatnim tygodniu października kłusownik zastrzelił białego łosia w pobliżu Sudbury. Ministerstwo Zasobów Naturalnych i Leśnictwa zwraca się teraz o pomoc do społeczeństwa w znalezieniu sprawcy, który zabił to majestatyczne zwierzę.

„Polowanie jest przywilejem i nie powinno być traktowane jako rzecz oczywista” - czytamy w oświadczeniu lokalnego biura Crime Stoppers. „Jako społeczność musimy złapać ludzi odpowiedzialnych za ten bezsensowny czyn”.

Urzędnicy ds. Dzikich Zwierząt poprosili opinię publiczną o przedstawienie wszelkich dowodów, które mogłyby prowadzić do złapania kłusownika.
Ekologia.pl (JS)
 Bibliografia

  1. “https://www.theguardian.com/world/2020/nov/15/canada-killing-rare-white-moose-ontario”; data dostępu: 2020-11-16
Ocena (4.0) Oceń:
Pasaż zakupowy