Wtorek 19.11.2019

Kangury wyglądały jak króliki i chodziły jak ludzie

Przodek kangura, który zamieszkiwał Australię 100 tys. lat temu, wyglądał jak królik, a chodził jak człowiek − wynika z badań opublikowanych na łamach czasopisma „PLOS ONE”.Autor: Brian Regal, źródło: http://news.brown.edu/articles/2014/10/kangaroosAutor: Brian Regal, źródło: http://news.brown.edu/articles/2014/10/kangaroos

Przodkowie kangurów chodzili na dwóch kończynach jak ludzie i nie skakali. – do takich wniosków doszli naukowcy z Brown University. Zamieszkujące 100 tys. lat temu Australię kangury miały też krótkie pyszczki i przednie kończyny, dlatego przypominały gigantyczne króliki.
Do odkrycia doszło, kiedy prof. Christine Janis biolog ewolucyjna z Brown University badała, pochodzący z plejstocenu, szkielet kangura z rodziny sthenuridae. Punktem wyjścia do wniosków, był fakt, że kręgosłup zwierzęcia był sztywny, a nie elastyczny, jak u kangurów współczesnych.

„Te różnice sugerowały, że kangury przerzucają ciężar z nogi na nogę, tak jak to robią ludzie podczas chodzenia.” – powiedziała prof. Christine Janis.

Prehistoryczne kangury warzyły ok. 250 kilogramów – prawie trzy razy więcej niż ich współcześni krewni – a przy takiej masie ciężko oderwać się od ziemi.

Dlaczego kangury z rodziny sthenuridae zniknęły z powierzchni ziemi? „Nie znamy dokładnych przyczyn. Możliwe, że padły ofiarą ludzi, którzy polowali na nie dla mięsa albo umarły z głodu, kiedy klimat stał się zbyt suchy.” – wyjaśniła prof. Christine Janis.
Ekologia.pl

Bibliografia

  1. “https://journals.plos.org/plosone/article/authors?id=10.1371/journal.pone.0109888”; data dostępu: 2019-11-05
Ocena (4.4) Oceń:
Pasaż zakupowy