Środa 30.01.2019

Każde „coś” dla środowiska się liczy

Będę pić bez słomki, będę jeść mniej mięsa, będę używać wielorazowej butelki ‒ NOIZZ rusza z nową ekologiczną kampanią na rzecz środowiska naturalnego. Akcja COŚ DLA PLANETY ma na celu stworzenie społecznego ruchu ratowania Ziemi, w którym każdy robiąc nawet małą rzecz, może przyczynić się do poprawy warunków ekologicznych i klimatycznych na naszej planecie.pixabay.compixabay.com

‒ Ogromny sukces akcji „TU PIJESZ BEZ SŁOMKI”, dzięki której ponad 600 kawiarni i restauracji zrezygnowało z używania plastikowych słomek, pokazał nam, że wspólnie możemy zrobić naprawdę wiele. Widząc ten potencjał szybko zdecydowaliśmy się, aby nasze działania rozszerzyć i tak narodził się pomysł na „Coś dla planety” – mówi Filip Połoska, redaktor naczelny NOIZZ.pl.

W ramach programu COŚ DLA PLANETY powstała specjalna strona, na której można dodawać swoje deklaracje. Poniżej kilka propozycji, od których można zacząć robić „coś” dla środowiska:
 1. Kupuj mniej ‒ rób zakupy odpowiedzialnie, wybieraj tylko niezbędne rzeczy.
 2. Zawsze miej przy sobie butelkę wielokrotnego użytku. W kraju, który ma naprawdę niezłą kranówkę, woda w plastikowej butelce wydaje się czymś absurdalnym. Nie dość, że generujemy tony zbędnych śmieci, to przy okazji zatruwamy nasze ciała - w temperaturze wyższej niż 15 stopni Celsjusza, plastikowa butelka zaczyna wydzielać szkodliwe substancje.
 3. Nie wyrzucaj, naprawiaj! Bolączką dzisiejszego systemu jest ciągłe wymienianie produktów na nowe. Kultura naprawiania, a zatem rękodzieło czy rzemieślnictwo, powoli ginie. Tymczasem reperowanie nie dość, że jest lepsze dla środowiska, to w dodatku przynosi ogromną satysfakcję. Powiedzmy NIE polityce dużych korporacji, które produkują rzeczy marnej jakości, zmuszając nas do kupowania nowych.
 4. Noś ze sobą kubek do kawy. Pijesz kawę na mieście? Większość baristów z wielką chęcią naleje ci małą czarną do twojego kubka. Co więcej - część kawiarni, przynajmniej te w dużych miastach, doceni ten ekologiczny gest i da ci rabat.
 5. Nie marnuj żywności. 1/4 naszego jedzenia trafia na śmietnik. Nie karm kosza na śmieci, planuj racjonalnie zakupy. A jeśli już coś się zepsuje, poszukaj w internecie, jak wykorzystać te resztki. Istnieje wiele poradników i szkoleń, jak żyć w myśl idei zero waste.
 6. Ogranicz spożycie mięsa. Jedzenie mięsa ma nie tylko swój wątek etyczny, ale również ekologiczny. Uzyskanie kilograma wołowiny generuje emisję do atmosfery 26,6 kilogramów dwutlenku węgla.
 7. Staraj się kupować hurtowo produkty, które można długo przechowywać. Częstsze kupowanie pożywienia generuje więcej plastikowych śmieci. Polecamy robienie zapasów takich produktów jak m.in. makaron, soczewica czy ryż.
 8. Wybierz rower czy hulajnogę zamiast samochodu. Nie kwestionujemy samochodów, bo oczywiście są często potrzebne. Żyjąc w dużych miastach, starajmy się wybierać komunikację zbiorową czy rower. Pokazujmy burmistrzom, radnym, prezydentom, że warto inwestować w tramwaje, autobusy elektryczne i ścieżki rowerowe.
 9. Produkuj własne detergenty. Po co generować plastik, kupując detergenty, skoro można zrobić swoje.
 10. Używaj wielorazowej maszynki do golenia. Maszynki na wielorazowe żyletki dla dzisiejszego pokolenia nieco przerażające. Ale to błąd. Ich golenie wcale nie jest niebezpieczne, w dodatku - bardziej efektywne. Zresztą "żyletki" przeżywają właśnie swój renesans.
 11. Zamień żel pod prysznic na mydło. Poszukaj też szamponu w kostce. Bo im mniej plastikowych opakowań, tym lepiej.
 12. Wspieraj firmy, które używają opakowań nadających się do recyklingu. Jest ich coraz więcej.
 13. Staraj się przygotowywać własne posiłki do pracy. Jesteśmy coraz bardziej zapracowani, a więc zwyczajnie nie chce się nam przygotowywać jedzenia do pracy. W takiej sytuacji najczęściej korzystamy z usług "pana kanapki", który z reguły serwuje dania w plastiku. Dbajmy o to, co i w czym jemy.
 14. Kupuj mniej ubrań, korzystaj z second handów. Przemysł odzieżowy jest jednym z największych trucicieli naszej planety. Ubrania są coraz niższej jakości, co sprawia, że często je wymieniamy. W tym roku postaramy się wywrzeć presję na infulencerach, by ci odpowiedzialnie korzystali z odzieży.
 15. Lataj mniej samolotem. Wiemy - to bardzo kontrowersyjny podpunkt. Samoloty są najbardziej szkodliwym dla środowiska środkiem transportu. Niemiecki ZEIT, powołując się na meteorologów z Instytutu Maxa Plancka podaje, że każdego roku na skutek emisji CO2 spowodowanej ruchem lotniczym topi się 6 000 kilometrów kwadratowych lodu w Arktyce. Każda wycieczka za ocean czy do Tajlandii to kilkanaście kilogramów CO2 na osobę. Jeśli możesz, wybieraj kolej.
 16. Używaj naturalnych pieluch. W miarę możliwości wybierz pieluchy z tkaniny - to pomaga środowisku i jest przyjemniejsze dla skóry dziecka. Zużyjesz co prawda więcej wody, ale to nic w porównaniu do mikroplastiku, który znajduje się w jednorazowych produktach, a następnie trafia do wód gruntowych.
 17. Kupuj lokalne produkty. O ile to możliwe, korzystaj z miejscowych warzyw i owoców. Pamiętajmy, że transport na duże odległości równa się ogromnemu zanieczyszczeniu planety.
 18. Wyrzucaj śmieci bezpośrednio z domowego kosza na śmieci. Zużyte worki na śmieci to też śmieci. Alternatywą mogą być organiczne worki wykonane ze składników roślinnych. W tym przypadku trzeba liczyć się niestety z większymi kosztami, a jak wiadomo, nie lubimy wydawać pieniędzy na śmieci.
 19. Korzystaj z biletów elektronicznych. Nie tylko zapłacisz kilka złotych mniej, ale również oszczędzisz przy okazji drzewa.
 20. Płać rachunki przez internet. Faktury online są nie tylko wygodne, ale również mają pozytywny wpływ na środowisko.
 21. Oszczędzaj wodę ‒ zakręć kran podczas mycia zębów. Dzięki temu możesz zaoszczędzić 5 litrów wody dziennie.

Do akcji, jako ambasadorzy dołączyli między innymi: Areta Szpura, Robert i Anna Lewandowscy, Rosalie, Maciek Musiał i Jerzy Owsiak.

Więcej na stronie: https://noizz.pl/cosdlaplanety/


Ocena (4.3) Oceń:
Pasaż zakupowy