Zamknięcie młodego badacza w jednym pudełku i psa w innym i uwolnienie krwiopijnych kleszczy, brzmi jak wyczyn z filmu science-fiction.. Ale eksperyment naukowy, który wywołuje ucisk żołądka, wykazał, że kleszcze są ponad dwukrotnie bardziej narażone na zmianę preferencji żywieniowych z psów na ludzi, gdy temperatura wzrasta.

W badaniu, przedstawionym na dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny Tropikalnej i Higieny (ASTMH), zaobserwowano, czy kleszcze, które za pomocą węchu szukają żywiciela, którego krwią mają się pożywić, były w stanie przemieszczać się po plastikowej rurce w kierunku psa lub człowieka. Gdy temperatura w laboratorium wzrosła z 23,3oC do 37,8oC, jeden typ psiego kleszcza (Rhipicephalus sanguineus), był szczególnie skłonny do przenoszenia swoich preferencji od psa, w kierunku człowieka.
Coraz większe obawy budzi wzrost liczby chorób przenoszonych przez kleszcze. Liczba zachorowań na boreliozę, podwoiła się w ciągu ostatnich dwóch dekad do około 30 000 przypadków rocznie w Stanach Zjednoczonych. Przypadki RMSF i innych pokrewnych chorób, znanych jako riketsjoza z gorączką plamistą, wzrosły dramatycznie w ciągu ostatnich dwóch dekad. Chorobę można leczyć antybiotykami.
Brązowe psie kleszcze pochodzenia tropikalnego występują obecnie w południowych stanach USA, takich jak Arizona, Floryda i południowa Kalifornia. Oczekuje się, że ich zasięg przesunie się na północ, ponieważ zmiany klimatu powodują wzrost średnich temperatur.
Ponieważ upalne dni również pojawiają się częściej z powodu kryzysu klimatycznego, Backus powiedział, że ważne jest, aby zidentyfikować warunki, które mogą zwiększać ryzyko infekcji, szczególnie dlatego, że wczesną fazę RMSF można łatwo pomylić z objawami obejmującymi ból głowy, gorączkę i bóle mięśni. „Odkrycia płynące z zastosowania tego prostego, ale skutecznego eksperymentu laboratoryjnego, aby ocenić, w jaki sposób rosnące temperatury mogą prowadzić do większej liczby zakażeń u ludzi bardzo niebezpiecznym patogenem przenoszonym przez kleszcze, stanowią coraz więcej dowodów na rosnący związek między zmianami klimatu a ich wpływem na zdrowie” ‒ powiedział Joel Breman, prezes ASTMH. „Zmiany klimatyczne postępują tak szybko, że niezwykle ważne jest nadążanie za wieloma sposobami, w jakie mogą one zmienić i zintensyfikować ryzyko szerokiej gamy chorób zakaźnych, dzięki czemu jesteśmy lepiej przygotowani do ich diagnozowania, leczenia i zapobiegania”.
Ekologia.pl (JS)
Bibliografia
- “https://www.theguardian.com/science/2020/nov/16/study-finds-ticks-choose-humans-over-dogs-when-temperature-rises”; data dostępu: 2020-11-19
Ekologia.pl poleca