Piątek 05.08.2022

Kolejny powód by sadzić drzewa! Więcej lasów, to więcej deszczu ‒ przekonują naukowcy

Sadzenie dodatkowych drzew pomoże w walce ze zmianami klimatu. Według najnowszych badań zalesianie może zwiększyć ilość opadów w dużej części Europy i złagodzić skutki letnich suszy.fot. shutterstockfot. shutterstock

Oczywiste jest, że lasy mogą łagodzić skutki zmiany klimatu, na przykład chroniąc glebę przed parowaniem. Ponadto badania sugerują, że same lasy mogą sprzyjać opadom. Ustalenia dotyczące rosnących opadów są częściowo oparte na obserwacjach istniejących wzorców. Ale podstawowe przyczyny są mniej jasne - prawdopodobnie są związane ze sposobem, w jaki lasy oddziałują z powietrzem.
Sadzenie drzew stało się głównym elementem wysiłków wielu krajów na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Premier Boris Johnson mówi, że Wielka Brytania zamierza sadzić około 30 milionów nowych drzew każdego roku przez kolejne 4 lata.

W wielu badaniach przyjrzano się zakresowi skutków, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych, jakie może przynieść boom w uprawie roślin. Nowa analiza rozważa wpływ przekształcania gruntów rolnych w całej Europie w zrównoważone lasy. Autorzy badania  wykorzystują model statystyczny oparty na obserwacjach, aby oszacować, w jaki sposób zmiany w zalesieniu wpłyną na opady deszczu na całym kontynencie. I co się okazało?

Naukowcy odkryli, że gdyby nastąpił 20% wzrost powierzchni lasów, jednolicie w całej Europie, spowodowałoby to wzrost lokalnych opadów. Biorąc pod uwagę realistyczny scenariusz ponownego zalesiania, naukowcy odkryli, że suma opadów mogłaby wzrosnąć o 7,6%.

Według głównego autora badania, Ronny'ego Meiera z ETH Zurich, jest to dość znaczące odkrycie.

„Prawdopodobnie najbardziej groźnym sygnałem zmiany klimatu, jest zmniejszenie letnich opadów, co można już zaobserwować w południowych częściach Europy, głównie nad Morzem Śródziemnym” – powiedział BBC News. „I tam, według naszych badań, zalesienie doprowadziłoby do wzrostu opadów. Tak więc zalesienie byłoby prawdopodobnie bardzo korzystne pod względem przystosowania się do niekorzystnych skutków zmian klimatu”.

Autorzy twierdzą, że związek między sadzeniem drzew, a występowaniem opadów nie jest do końca poznany. Wskazują, że chmury, które przynoszą deszcz, zwykle dłużej utrzymują się nad obszarami zalesionymi. „Las jest znacznie bardziej chropowatą powierzchnią niż grunty rolne” – powiedział Ronny Meier. „Tak więc indukuje więcej turbulencji na styku ziemia-atmosfera, a ponadto las wywiera większy nacisk na atmosferę niż grunty rolne”. „Uważamy, że te turbulencje nad lasami są prawdopodobnie główną przyczyną tego, że w regionach z większą ilością lasów częściej pada”.

Co więcej, lasy mają tendencję do odparowywania większej ilości wilgoci do atmosfery niż grunty rolne, a ta dodatkowa podaż wilgoci też może powodować zwiększone opady.

Dla autorów fakt, że drzewa sadzone w jednym kraju mogą mieć konsekwencje w innym, oznacza, że świat powinien naprawdę wziąć pod uwagę wszystkie skutki tego, jak korzystamy z ziemi.

„Sadzenie drzew z pewnością nie jest szybkim rozwiązaniem zmian klimatycznych” – powiedział prof. Wim Thiery z Wolnego Uniwersytetu w Brukseli, który nie był zaangażowany w nowe badania. „Dodawanie nowych drzew lub przywracanie utraconych lasów nigdy nie może zrekompensować emisji gazów cieplarnianych wynikających ze spalania paliw kopalnych. W pierwszej kolejności musimy przestać generować te emisje”.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Nature Geoscience.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. “https://www.bbc.com/news/science-environment-57722879”; data dostępu: 2021-07-06
Ocena (4.6) Oceń: