Wtorek 18.02.2020

Kompostowanie zwłok lepsze dla środowiska niż pogrzeb czy kremacja

Jaki jest najbardziej ekologiczny sposób na „pozbycie się” ciała? Tradycyjny pogrzeb może być problematyczny: płyny balsamujące wpływają do wód gruntowych, a trumny zużywają zasoby naturalne, takie jak drewno i metal. Z kolei kremacja wytwarza tyle samo CO2, co spalenie 800 000 baryłek ropy. To może kompostowanie? Najnowsze badania ujawniły, że proces ten jest przyjazny dla środowiska ‒ nie generuje zanieczyszczeń, a dodatkowo wytwarza kompost, który możemy rozsypać w przydomowym ogródku.fot. shutterstockfot. shutterstock

Próba, przeprowadzona przez spółkę Recompose z siedzibą w Seattle, pierwszą w historii firmę zajmującą się kompostowaniem ludzkich zwłok miała na celu przetestowanie skuteczności techniki i upewnienie się, że powstały produkt glebowy spełnia normy bezpieczeństwa Agencji Ochrony Środowiska dotyczące metali ciężkich i innych zanieczyszczeń.
Katrina Spade, założycielka i dyrektor generalny Recompose, powiedziała BBC News, że w porównaniu z kremacją lub tradycyjnym pochówkiem proces kompostowania ciała, może zapobiec uwolnieniu do atmosfery 1,4 tony dwutlenku węgla. Co więcej, w porównaniu z tradycyjnym pochówkiem kompostowanie pozwala uniknąć ryzyka, że formaldehyd i inne środki balsamujące przedostaną się do wód gruntowych. Trzeba wziąć też pod uwagę oszczędności wynikające z budowy i transportu trumny.

Wyniki badań naukowych nad procesem kompostowania, które Recompose nazywa naturalną redukcją organiczną, były prezentowane na spotkaniu American Association for Advancement of Science w Seattle.

Katrina Spade powiedziała, że na ten pomysł wpadła 13 lat temu, kiedy zaczęła zastanawiać się nad własną śmiertelnością ‒ w wieku 30 lat!

„Kiedy umrę, chcę oddać swoje ciało planecie, która chroniła mnie i wspierała całe moje życie. (…) Jest to po prostu logiczne i piękne”.

„Dla wielu ludzi rezonuje to ze sposobem, w jaki starają się prowadzić swoje życie. Chcą wybrać plan opieki medycznej, który rezonuje z ich życiem”.

Proces kompostowania zwłok polega na ułożeniu ciała w zamkniętym naczyniu ze zrębkami, lucerną i słomą. Dokładnie kontrolując wilgotność i stosunek dwutlenku węgla, azotu i tlenu, system stwarza idealne warunki dla kochających ciepło (termofilnych) drobnoustrojów, które radykalnie przyspieszają szybkość rozkładu. Ciało powoli obraca się, aby umożliwić drobnoustrojom rozkład tkanek. Materiały nieorganiczne, takie jak rozruszniki serca i sztuczne biodra, są wcześniej usuwane i poddawane recyklingowi.  Trzydzieści dni później szczątki w formie kompostu są przekazywane rodzinie i krewnym.

Chociaż proces ten jest prosty, doskonalenie techniki wymagało czterech lat badań naukowych. Spade zwróciła się do naukowczyni zajmującej się glebą, prof. Lynne Carpenter Boggs, o pomoc.

Kompostowanie zwierząt gospodarskich jest ugruntowaną praktyką w stanie Waszyngton. Zadaniem prof. Carpenter Boggs było dostosowanie procesu do ludzi i zapewnienie, by szczątki były bezpieczne dla środowiska.

Prof. przeprowadziła badania pilotażowe z sześcioma wolontariuszami, którzy wyrazili zgodę na badania nad rozkładem ich zwłok przed śmiercią. Analiza wykazała, że ciała podczas procesu kompostowania  osiągały przez pewien czas temperaturę około 55 st. C. „Jesteśmy przekonani, że ogromna większość [organizmów chorobotwórczych] i farmaceutyków uległa zniszczeniu z powodu wysokich temperatur” ‒ mówi BBC News.  

Recompose rozpocznie działalność jeszcze w tym roku, jednak trzeba brać pod uwagę to, że proces jest legalny tylko w stanie Waszyngton. Obecnie w Kolorado rozważane są przepisy prawne umożliwiające naturalną redukcję organiczną. Pani Spade uważa, że upłynie sporo czasu zanim usługa stanie się bardziej dostępna ‒ w Stanach Zjednoczonych i innych krajach.
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “https://www.bbc.com/news/science-environment-51389084”; data dostępu: 2020-02-18
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy