Piątek 05.04.2019

Koniec wegańskich parówek i burgerów?

Używanie określeń takich jak wegetariański burger i wegańska kiełbasa może zostać zakazane zgodnie z nowymi przepisami zaproponowanymi przez Europejską Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi (AGRI)pixabay.compixabay.com

Nazwy, takie jak hamburger, kiełbasa czy parówki zarezerwowane są tylko dla produktów pochodzenia zwierzęcego ‒ do takich wniosków doszli w poniedziałek, 1 kwietnia br., członkowie komisji AGRI.

Zdaniem europosłów nadawanie mięsnych nazw produktom, które z mięsem nie mają nic wspólnego wprowadza konsumentów w błąd. Dlatego wkrótce Unia Europejska może zabronić używania nazw typu „wege-burger”. Za przyjęciem poprawki głosowało 80 proc. członków Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Niektórzy eurodeputowani uważają, że plan nosi odciski palców potężnego europejskiego lobby mięsnego, chcącego chronić swoje zyski, niszcząc trend w kierunku weganizmu i wegetarianizmu wśród młodych ludzi.

Jest to oczywiście próba ataku na wegetariańskie substytuty mięsa. Dla mnie jest oczywiste, że lobby mięsne obawia się gwałtownych zmian w diecie, zwłaszcza wśród młodych ‒ powiedziała eurodeputowana Molly Scott Cato. Przemysł mięsny odczuwa presję ludzi przenoszących się na to, co jest zasadniczo tańsze i zdrowsze, a mianowicie dietę opartą na roślinach ‒ dodała.

Koalicja, w skład której wchodzą Greenpeace, Birdlife i Eurogroup for Animal, wezwała posłów PE do odrzucenia poprawki.

Marco Contiero z Greenpeace, powiedział: „Ta absurdalna propozycja pokazuje, jak długa będzie praca komitetu ds. Rolnictwa w Parlamencie Europejskim w celu promowania produkcji rolnej mięsa i nabiału, czy to kosztem środowiska, społeczności wiejskich, czy w tym przypadku zwykłego zdrowego rozsądku. „To nic innego jak cyniczna próba podważenia wschodzącego rynku alternatywnych produktów mięsnych i mlecznych, które przynoszą korzyści rolnikom, konsumentom i planecie”.

Badania przeprowadzone przez Vegan Society sugerują, że w latach 2014–2018 liczba wegan wzrosła czterokrotnie, co stanowi obecnie około 1,2% populacji. The Vegetarian Society szacuje, że kolejne 2 procent populacji to wegetarianie.

Tekst odzwierciedla niedawne orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości dotyczące mleka, które mówi, że serwatka, śmietana, masło, ser i jogurt są zarezerwowane dla produktów mlecznych i nie można ich używać do oznaczania produktów pochodzenia roślinnego, takich jak soja lub tofu.
Ekologia.pl (JS)
Bibliografia

  1. “https://www.independent.co.uk/news/uk/politics/veggie-burgers-sausages-eu-steak-meat-industry-food-a8854961.html”; data dostępu: 2019-04-05
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy