Czwartek 13.06.2019

Koszulki, które możesz nosić przez kilka tygodni bez konieczności prania

Ekologiczna marka o nazwie Pangaia, która została uruchomiona pod koniec zeszłego roku i ma już rzesze wiernych fanów, takich jak Jaden Smith i Justin Bieber, tworzy koszulki z włókna wodorostowego, które możesz nosić nawet przez 100 dni, bez konieczności prania!
Wytwarzanie miliardów ubrań i zaspokajanie niekończących się kaprysów przemysłu modowego mocno obciąża nasze i tak ograniczone zasoby. Składająca się z naukowców, technologów i projektantów marka odzieżowa PANGAIA tworzy ubrania, które nie mają nic wspólnego z niepohamowanym podążaniem za modowymi trendami. Ich ubrania powstają z materiałów z recyklingu i takich, które ulegają biodegradacji. Mają one też jedną dosyć szczególną cechę. Koszulki z metką PANGAIA nie trzeba prać nawet przez 100 dni.
Ważne jest, aby zrozumieć, co sprawia, że ubrania są brudne. Sam pot jest czysty. Kiedy wchłania się w ubranie, zaczyna przyciągać bakterie i źle pachnieć. Więc kluczem jest znalezienie materiałów, które nie pochłaniają potu ‒ przekonują producenci.

T-shirt wykonany jest z biodegradowalnego słonowodnego włókna morskiego i bawełny organicznej z certyfikatem GOTS. Naturalne włókno wodorostowe jest lekkie i pochłania wilgoć szybciej niż bawełna, a także jest biodegradowalne, dlatego idealnie nadaje się do produkcji koszulek. T-shirt dodatkowo traktowany jest naturalnym olejkiem z mięty pieprzowej, co pozwala utrzymać świeżą odzież przez dłuższy czas bez konieczności prania. Jak szacują producenci zmniejszy to straty wody nawet o 3000 litrów w całym okresie jej użytkowania w porównaniu do zwykłej koszulki.

Taka cecha jest szczególnie przydatna jeśli podróżujesz lub chcesz oszczędzić czas. Nie bez znaczenia jest także argument środowiskowy. Pranie nie jest dobre dla naszej planety. Pralki stanowią 17% naszego zużycia wody w domu. Pranie, to także detergenty, które później trafiają do środowiska. Co ciekawe, jak szacuje producent pralek, firma AEG, aż 90% pranych ubrań nie jest na tyle brudnych, by można je było wrzucić do kosza na pranie. Nic się zatem nie stanie, jeżeli założysz dwa razy ten sam t-shirt. Jednak chodzenie 100 dni w tej samej koszulce to już przygoda dla prawdziwych twardzieli!
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “https://thepangaia.com/”; data dostępu: 2019-06-13
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy