Poniedziałek 06.11.2023

Koty mają co najmniej 276 różnych wyrazów twarzy

W porównaniu do psów, koty są bardziej subtelne w wyrażaniu emocji – na przykład poprzez zwykłe poruszenie uchem lub zakręcenie wąsów. Tylko nieliczne badania próbowały rozszyfrować tajemnicze życie emocjonalne tych stworzeń. Teraz naukowcy odkryli, że koty używają prawie 300 różnych wyrazów twarzy, by się ze sobą komunikować.Fot. Lisa Charbonneau/ShutterstockFot. Lisa Charbonneau/Shutterstock

W badaniu opublikowanym w październiku w czasopiśmie Behavioral Processes dwie amerykańskie naukowczynie zarejestrowały 276 różnych wyrazów kocich twarzy, gdy udomowione koty wchodziły w interakcję ze sobą.
Aby zebrać dane na temat tych futrzastych zwierząt, badaczka Lauren Scott z Centrum Medycznego Uniwersytetu Kansas odwiedzała przez rok kawiarnię dla kotów w Los Angeles i nagrała materiał wideo przedstawiający interakcje między 53 kotami. Wszystkie były dorosłymi kotami domowymi krótkowłosymi, a w tej grupie znajdowały się samce i samice. W sumie Scott zebrała 194 minuty materiału filmowego o kotach, który zawierał 186 interakcji. Z pomocą współautorki badania, psycholog ewolucyjnej Brittany N. Florkiewicz z Lyon College, przeanalizowała sygnały mimiczne kotów.

Podczas jednej z interakcji badaczki zauważyły, że para kociąt szybko przeszła od zabawy do konfrontacji, gdy jeden kot nagle przykucnął i syknął na drugiego, po czym uciekł. „Było zaskakujące widzieć bawiące się koty, a potem sytuacja przerodziła się w agresywne starcie” – powiedziała Florkiewicz. „Widzieć można zmianę w ich wyrazie twarzy. Początkowo oczy jednego kota były bardziej rozluźnione, a jego uszy i wąsy przesunięte do przodu, co było ruchem mającym na celu zbliżenie się do drugiego kota. Ale potem zrobiło się nieprzyjemnie i kot przełożył uszy i wąsy do tyłu – jego zachowanie zmieniło się dość szybko.”

„Nasze badanie pokazuje, że komunikacja kotów jest bardziej złożona, niż wcześniej zakładano” – powiedziała CNN Brittany Florkiewicz, dodając, że odkrycia sugerują, że udomowienie ma znaczący wpływ na rozwój kotów.
Zwężone źrenice i położone uszy - tak wygląda kot, który nie ma humoru. Fot. kholywood/Shutterstock
Florkiewicz wyjaśniła, że koty udomowione są zazwyczaj bardziej tolerancyjne społecznie niż ich dzicy kuzyni, dlatego iż żyją blisko ludzi.

Para odkryła 276 wyrazów twarzy składających się z kombinacji 26 ruchów, w tym zmiany położenia uszu, mrugania, lizania nosa oraz ruchów wąsów i ust. (Dla porównania ludzie wykonują około 44 ruchów twarzy, a psy 27). Ze wszystkich wyrazów twarzy około 45 procent – czyli 126 – zostało sklasyfikowanych jako przyjacielskie, 37 procent było agresywnych, a 18 procent było niejednoznacznych.

Chociaż badanie rzuca nowe światło na emocje i zachowania kotów, zespół nie był w stanie dokładnie rozszyfrować, co oznacza każde wyrażenie. Mimo to naukowczynie wykryły pewne wzorce: koty miały tendencję do zbliżania uszu i wąsów do siebie podczas przyjaznych interakcji. Podczas wrogich starć zwierzęta często zwężały źrenice i kładły uszy.

„Nasze badanie pokazuje, że komunikacja z kotami jest bardziej złożona, niż wcześniej zakładano” – mówi Florkiewicz CNN.
Nowe badanie może pomóc ludziom adoptującym koty w znalezieniu takiego, który będzie lepiej dogadywał się z innymi zwierzętami, lub może pomóc opiekunom zwierząt lepiej zrozumieć swoich kocich towarzyszy. Być może pewnego dnia powstanie aplikacja, która będzie w stanie odszyfrować mimikę kota.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

Cats have nearly 300 facial expressions, including a 'play face' they share with humans; https://www.livescience.com/animals/cats/cats-have-nearly-300-facial-expressions-including-a-play-face-they-share-with-humans; data dostępu: 06-11-2023

Ocena (5.0) Oceń: