Piątek 31.12.2021

Koty spowodowały ponad 100 pożarów domów w ciągu ostatnich 3 lat

Właściciele zwierząt domowych w Korei Południowej zostali poinformowani, by zachować czujność po tym, jak w ciągu ostatnich trzech lat koty wznieciły ponad 100 pożarów – czytamy na łamach CNN.fot. shutterstockfot. shutterstock

W czwartkowym oświadczeniu miejskiego departamentu ds. pożarów i katastrof w Seulu stwierdzono, że między styczniem 2019 r. a listopadem tego roku, koty spowodowały w sumie 107 pożarów. W jaki sposób? Koty wywołały pożary, włączając kuchenki elektryczne. Zwierzęta wskakując na urządzenie mogą przypadkowo nacisnąć włącznik kuchenki, która po przegrzaniu może się zapalić.
Jak podaje CNN, w wyniku pożarów spowodowanych przez koty zostały ranne cztery osoby. „Pożary związane z kotami wciąż się zdarzają” – powiedział Chung Gyo-chul, urzędnik z departamentu.

„Radzimy gospodarstwom domowym w których są zwierzęta, by zwracały szczególną uwagę, kiedy wychodzą z domu, ponieważ ogień może rozprzestrzeniać się bardzo szybko”.

Urzędnicy doradzają właścicielom kotów, aby usuwali z kuchenek łatwopalne przedmioty, takie jak ręczniki papierowe. Zasugerowali używanie kuchenki elektrycznej z funkcją automatycznego blokowania.

Według departamentu, w Seulu nasilają się pożary domów związane ze zwierzętami domowymi. Od stycznia do września 2019 r. miało miejsce 31 takich pożarów – co stanowi znaczny wzrost z zaledwie ośmioma pożarami w 2016 r.

Większość pożarów była spowodowana przez koty. Problem nie ogranicza się do Korei Południowej. Według American Humane Association zwierzęta domowe są odpowiedzialne za około 1000 pożarów domów w Stanach Zjednoczonych każdego roku. Stowarzyszenie zachęca właścicieli do zakładania lub zdejmowania gałek pieców jako środka bezpieczeństwa i namawia właścicieli zwierząt, by Ci zniechęcali swoje zwierzęta do interakcji z kuchenkami.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. Gawon Bae and Rhea Mogul, CNN; “Cats caused more than 100 house fires in the past 3 years, South Korea officials say”; cnn.com; 2021-12-31
Ocena (5.0) Oceń: