Wtorek 17.05.2011

HODOWLA KÓZ. Kozy szybko rozpoznają głosy własnych pociech

Kozy szybko uczą się rozpoznawać głowy swoich pociech i odróżniać je od głosów potomstwa innych zwierząt ze stada. Do tej pory wydawało się, że na początku kozy rozpoznają swoje młode głównie po zapachu – informuje BBC.


Umiejętność tę kozy posiadają już w pięć dni po urodzeniu młodych – stwierdzili badacze z Queen Mary, University of London, opisując swoje spostrzeżenia w „Animal Cognition”.

Kierująca badaniami dr Elodie Briefer była zaskoczona tym okryciem. „W dużej mierze matka i młode, rozpoznając się, polegają na zapachu. W warunkach naturalnych, w pierwszym tygodniu życia zwierzęta te kryją się w zaroślach i zbyt często nie odzywają. Taka strategia pomaga im uniknąć zainteresowania drapieżników” – wyjaśnia.

„Matki odzywają się do młodych, kiedy chcą je przywołać i nakarmić. Spodziewaliśmy się, że to młode będą rozpoznawać głos matki, a nie odwrotnie” – dodała. Takie zjawisko odkrył ostatnio u danieli współpracownik Briefer, Alan McElligott. Daniele – choć nie są z kozami zbyt blisko spokrewnione – również stosują strategię „chowania się” przed drapieżnikami.

Sama zaś Briefer nagrywała pobekiwanie koźląt, a później odtwarzała je kozom z gospodarstwa White Post Farm w brytyjskim Nottinghamshire i badała reakcję. „Puszczaliśmy kozom głosy ich własnych oraz innych młodych, dokładnie w tym samym wieku” – relacjonuje. – Nawet kiedy były to odgłosy pięcio – albo sześciodniowych koźląt, widzieliśmy, że matki silniej reagowały na głosy własnego potomstwa”.

Słysząc znajomy głos, samice reagowały o wiele szybciej, wpatrując się w stronę głośnika, z którego dobiegał głos, obracając się i „odbekując”.

Zrozumienie zachowania i sposobów komunikowania się zwierząt gospodarskich ma znaczenie dla lepszej dbałości o ich samopoczucie – zaznaczają naukowcy. „To nam pomaga zrozumieć, w jakim stopniu są inteligentne” – mówi Briefer. Wiedząc więcej także rolnicy „mogą stosować własne praktyki, aby dostosować się do ich naturalnych zachowań”.
Źródło: PAP - Nauka w Polsce
Ocena (3.9) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy