Sobota 30.01.2010

Kruki rozpoznają twarze

Kruk
Kruk

Dzikie kruki rozpoznają i zapamiętują twarze ludzi, którzy stanowią dla nich zagrożenie. Na „czarną listę” ptaków trafiają najczęściej… ornitolodzy, a wszystko przez obrączkowanie.Sprawą zajął się profesor John Marzluff i jego koledzy z University of Washington w Seattle. Wyniki swoich doświadczeń zespół opublikowali na łamach czasopisma "Animal Behaviour". Eksperyment polegał na sprawdzeniu, czy ptaki rzeczywiście zwracają uwagę na twarze, czy raczej identyfikują ludzi na podstawie innych elementów wyglądu, np. stroju, sylwetki albo chodu. W tym celu badacze podczas obrączkowania dzikich kruków zakładali gumowe maski przedstawiające jaskiniowców.

Okazało się, że jaskiniowcy wryli się krukom w pamięć: za każdym razem, gdy później zbliżał się do nich człowiek w takiej masce, kruki podnosiły alarm. Natomiast nie reagowały tak nerwowo na pojawienie się w pobliżu ludzi w nieznanej im masce Dicka Chenney'a (byłego wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych). Niechęć ptaków do maski jaskiniowca utrzymywała się przez trzy lata.

W drugim etapie eksperymentu badacze przygotowali maski z odlewów sześciu ludzkich twarzy. Używali niektórych z nich do łapania ptaków w czterech różnych miejscach. Okazało się, że w każdym z tych miejsc ptaki rozpoznawały później "twarz" maski, z którą miały wcześniej do czynienia, ignorowały zaś pozostałe maski, których oblicza nie kojarzyły im się ze stresującą sytuacją.
Zdaniem profesora Douga Levey'a, eksperta w dziedzinie biologii ptaków z University of Florida, doświadczenia te dowodzą, iż kruki obserwują ludzi bardzo uważnie. Wcześniej w serii eksperymentów udowodniono że ptaki krukowate należą do najinteligentniejszych zwierząt.
PAP - Nauka w Polsce
Ocena (4.2) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy