Poniedziałek 18.10.2021

Książę William przyznał nagrody Earthshot. Zwycięskie projekty otrzymają po 1 mln funtów

Earthshot to inicjatywa, której patronuje książę Cambridge, a jej celem jest nagradzanie projektów, które mają ogromny wkład w ratowanie naszej planety. Zwycięzcami nagrody Earthshot są między innymi Kostaryka, indyjska organizacja produkująca paliwo z odpadów rolniczych oraz grupa zajmująca się hodowlą koralowców na Bahamach.Fot. Shaun Jeffers / Shutterstock.comFot. Shaun Jeffers / Shutterstock.com

W Londynie ogłoszono pięciu zwycięzców, z których każdy otrzymał po 1 mln funtów – oraz obietnicę „profesjonalnego i technicznego wsparcia” w celu zwiększenia skali swoich innowacji.
Kostaryka została nagrodzona za swój program płacenia lokalnym mieszkańcom za ochronę i przywracanie lasów deszczowych i lokalnych ekosystemów. Indyjska organizacja Takachar otrzymała nagrodę za opracowanie pionierskiej technologii, która pomoże zakończyć spalanie odpadów rolniczych. Ich tanie, przenośne urządzenie przekształca resztki pożniwne w produkty nadające się do sprzedaży, takie jak paliwo i nawóz. Coral Vita na Bahamach wygrała dzięki swojej metodzie przyspieszania odrastania koralowców. Miasto Mediolan zostało docenione za program „Food Hubs”, który ogranicza marnowanie żywności. A tajsko-niemiecko-włoski zespół został nagrodzony za elektrolizer AEM, który wykorzystuje energię odnawialną do wytwarzania czystego wodoru poprzez rozbicie wody na elementy składowe.

Podczas ceremonii w Alexandra Palace do księcia Williama i księżnej Kate dołączyły gwiazdy, w tym Emma Watson, Emma Thompson i David Oyelowo. Wśród wykonawców byli Ed Sheeran, Shawn Mendes , Coldplay i KSI - i zgodnie z ekologicznym przesłaniem, prąd potrzebny do zasilania koncertów był generowany przez 60 rowerzystów, a przy budowie sceny nie wykorzystano tworzyw sztucznych.

Goście zostali poproszeni o „uwzględnienie środowiska przy wyborze stroju”, więc Emma Watson przybyła w sukni wykonanej z 10 starych sukienek od organizacji charytatywnej Oxfam.

William uruchomił nagrodę Earthshot za pośrednictwem swojej organizacji charytatywnej Royal Foundation.

Zwycięzcy zostali wybrani w pięciu różnych kategoriach, a wśród sędziów znaleźli się m. in. Sir David Attenborough, aktorka Cate Blanchett i piosenkarka Shakira.

W nagranym wcześniej wideo William powiedział: „Żyjemy w najbardziej znaczącym czasie w historii ludzkości. Działania, które wybierzemy lub których nie podejmiemy w ciągu najbliższych 10 lat, zdeterminują losy planety. (…) Dekada nie wydaje się długa, ale ludzkość ma wybitne osiągnięcia w rozwiązywaniu tego, co nierozwiązywalne… Przyszłość należy do nas. A jeśli się do tego przyłożymy, nie ma rzeczy niemożliwych. Chcę powiedzieć coś do wszystkich młodych ludzi: zbyt długo nie robiliśmy wystarczająco dużo, aby chronić planetę dla Waszej przyszłości. Ale Earthshot jest dla Was. W ciągu najbliższych dziesięciu lat będziemy działać. Znajdziemy rozwiązania, które naprawią naszą planetę. ”
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. “https://www.bbc.com/news/uk-58948339”; data dostępu: 2021-10-18
Ocena (2.3) Oceń: