Czwartek 09.11.2023

Księżyc „uśmiecha się” do Wenus w jednym z najpiękniejszych zjawisk astronomicznych

Dlaczego warto patrzeć w górę? Dwa najjaśniejsze obiekty na nocnym niebie – olśniewająca Wenus i piękny półksiężyc – będą główną atrakcją porannego nieba.Fot. muratart/ShutterstockFot. muratart/Shutterstock
W czwartkowy poranek można zobaczyć słabnący sierp Księżyca, a mniej niż stopień na prawo od niego będzie Wenus, która płonie z jasnością -4,4mag, czyli 15 razy jaśniej niż Syriusz, najjaśniejsza gwiazda.
Ten „dynamiczny duet” zwróci uwagę nawet tych, którzy na co dzień nie interesują się astronomią. Wenus jest, poza Księżycem, najjaśniejszym obiektem na nocnym niebie, ale dzisiejsza bliskość obu obiektów sprawi, że będą nie do pomylenia. Co więcej Księżyc zakryje Wenus, a to ciekawe zjawisko można zobaczyć w ciągu dnia.

Na niebie pełnym gwiazd planety można rozpoznać po wyraźnym braku migotania; gwiazdy migoczą, podczas gdy planety zwykle świecą równomiernie. Co więcej, Wenus jest całkowicie pokryta gęstą atmosferą z dwutlenku węgla i chmurami kwasu siarkowego, które nadają jej lekko żółtawy wygląd.

Na czwartkowym niebie Wenus i Księżyc będą oddalone od siebie o około jeden stopień – mniej więcej na szerokość dwóch Księżyców w pełni ustawionych obok siebie – więc będą widoczne razem w jednym polu widzenia. Chociaż oba obiekty zbliżą się do najbliższego punktu po wschodzie słońca, powinny być nadal widoczne w ciągu dnia ze względu na ich jasność.

„Wenus jest dość jasna, podobnie jak Księżyc, więc dość łatwo ją dostrzec” – powiedział MailOnline astronom z Królewskiego Obserwatorium w Greenwich, dr Ed Bloomer. „Większość ludzi rozpoznaje Księżyc, więc jeśli rano przed świtem uda im się znaleźć kształt półksiężyca, Wenus będzie jasnym punktem tuż obok niego. „To światło nie będzie „migotać” jak światło gwiazd, dzięki czemu będzie można dostrzec, że to planeta.

Według EarthSky zakrycie – podczas którego Wenus będzie ukryta za Księżycem – będzie widoczne również w ciągu dnia. Zakrycie będzie widoczne z północnej Kanady, większości Grenlandii, Islandii, Svalbardu, zachodniej Rosji, większości Europy, części Afryki Północnej i większości Bliskiego Wschodu.

Wenus nazywana jest „złą bliźniaczką” Ziemi, ponieważ jest również skalista i mniej więcej tej samej wielkości, ale jej średnia temperatura na powierzchni wynosi około 465°C. Dzięki swojej gęstej atmosferze Wenus jest jeszcze gorętsza niż Merkury, mimo że ten ostatni krąży bliżej Słońca.

Dla porównania, Księżyc nie ma prawie żadnej atmosfery i osiąga w nocy temperatury -130°C.
Ekologia.pl (JSz)
Ocena (5.0) Oceń: