Poniedziałek 15.03.2021

„Księżycowa Arka” może ochronić DNA milionów gatunków zwierząt i roślin

Grupa naukowców zaproponowała, że „arka księżycowa” ukryta w księżycowych rurach lawowych mogłaby zachować spermę, jaja i nasiona milionów gatunków na Ziemi.fot. shutterstockfot. shutterstock

Arka, czyli bank genów, byłaby bezpiecznie ukryta w wydrążonych tunelach i jaskiniach wyrzeźbionych przez lawę ponad 3 miliardy lat temu i byłaby zasilana przez panele słoneczne znajdujące się powyżej. W „Księżycowej Arce” będzie znajdował się zakonserwowany kriogenicznie materiał genetyczny wszystkich 6,7 miliona znanych gatunków roślin, zwierząt i grzybów na Ziemi, co według naukowców wymagałoby co najmniej 250 startów rakiet, aby przetransportować je na Księżyc.
Naukowcy są przekonani, że przedsięwzięcie to może ochronić przyrodę przed apokaliptycznymi scenariuszami zarówno naturalnymi, jak i spowodowanymi przez człowieka, takimi jak wybuch superwulkanu lub wojna nuklearna, i zapewnić przetrwanie ich genów. Naukowcy zaprezentowali swoje plany Arki Księżycowej w niedzielę (7 marca) na konferencji IEEE Aerospace Conference.

„Istnieje silna więź między nami a naturą” - powiedział dla Live Science główny autor Jekan Thanga, szef laboratorium Space and Terrestrial Robotic Exploration (SpaceTREx) na Uniwersytecie Arizony. „Mamy obowiązek być strażnikami różnorodności biologicznej i środkami do jej zachowania”.

Jeszcze nie ma odpowiedniej technologii do realizacji tego ambitnego projektu, ale naukowcy uważają, że realnie Arka mogłaby powstać w ciągu 30 lat.

Główną motywacją arki księżycowej jest stworzenie bezpiecznego miejsca przechowywania bioróżnorodności poza światem. „Lubię używać analogii danych” - powiedział Thanga. „To tak, jakby kopiować zdjęcia i dokumenty z komputera na oddzielny dysk twardy, aby mieć kopię zapasową, jeśli coś pójdzie nie tak. Dlatego też, jeśli jakieś apokaliptyczne wydarzenie zniszczyłoby świat przyrody, byłaby szansa na „wciśnięcie przycisku resetowania” ‒ powiedział Thanga.

W swojej prezentacji naukowcy wymienili następujące potencjalne egzystencjalne zagrożenia dla bioróżnorodności na Ziemi: erupcja superwulkanu, globalna wojna nuklearna, uderzenie asteroidy, pandemia, przyspieszenie zmian klimatycznych, globalna burza słoneczna i globalna susza. „Środowisko i cywilizacja ludzka są bardzo delikatne” - powiedział Thanga. „Jest wiele tragicznych okoliczności, które mogą się wydarzyć”.

Księżyc był oczywistym wyborem z jednego głównego powodu: to tylko cztery dni podróży z Ziemi, co oznacza, że transport próbek jest znacznie łatwiejszy niż zabranie ich na Marsa. Kolejną zaletą budowy arki na Księżycu jest to, że można ją bezpiecznie ukryć w rurach lawowych. Te wydrążone jaskinie i tunele, które powstały podczas ognistego niemowlęctwa Księżyca i od tamtej pory pozostają nietknięte. Zastygła lawa chroniłyby arkę przed uderzeniami meteorytów i promieniowaniem niszczącym DNA.

Tworzenie kopii zapasowych genetycznych w celu zachowania różnorodności biologicznej nie jest nową koncepcją. Svalbard Global Seed Vault, znajdujący się za kołem podbiegunowym w Norwegii, przechowuje próbki genetyczne gatunków roślin z całego świata i został już wykorzystany do ponownego wprowadzenia niektórych roślin z powrotem do środowiska. Jednak krypta ta jest nadal zagrożona zniszczeniem przez podnoszący się poziom morza lub uderzenie asteroidy. Naukowcy stwierdzili, że tylko dzięki przechowywaniu informacji genetycznej w innym miejscu w Układzie Słonecznym może zapewnić, że przetrwa on wszelkie egzystencjalne zagrożenia dla Ziemi.
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “https://www.sciencealert.com/scientists-want-to-store-dna-of-6-7-million-species-on-the-moon-in-lava-tubes”; data dostępu: 2021-03-15
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy