Piątek 02.02.2024

Które psy żyją najdłużej? Te z największymi nosami

„Wszystkie psy idą do nieba”. Jednak buldog może znaleźć się tam wiele lat wcześniej niż border terier. Najnowsze badania wykazały, że jeśli chodzi o długowieczność, najlepsze są rasy małe i z długimi nosami, natomiast rasy o płaskich pyskach są bardziej narażone na przedwczesną śmierć.Fot. Zarubina Viktoriia/ShutterstockFot. Zarubina Viktoriia/Shutterstock
Badanie, w którym wzięło udział prawie 600 000 zwierząt domowych w Wielkiej Brytanii, wykazało, że oczekiwana długość życia znacznie różni się w zależności od rasy, wielkości ciała i kształtu pyska. Biorą pod uwagę te czynniki, badacze odkryli, że małe suki o długich nosach żyją najdłużej (13,3 lat) wśród ras czystych. Jednak rasy o płaskiej twarzy – cecha, która stała się modna w ostatnich latach – miały średnią długość życia wynoszącą 11,2 lat i ryzyko krótszego życia były o 40% większe w porównaniu z psami o średniej długości pyskach, takimi jak spaniele.
W czasopiśmie Scientific Reports dr Kirsten McMillan i współpracownicy opisują, jak przeanalizowali dane dotyczące 584 734 psów rasowych i mieszańców zebrane od 18 organizacji, w tym organizacji zajmujących się poszukiwaniem nowego domu i opieką społeczną, rejestrami ras i firmami ubezpieczeniowymi dla zwierząt domowych.

Biorąc pod uwagę wszystkie rasy i krzyżówki, zespół ustalił, że mediana długości życia psów wynosiła 12,5 roku, przy czym samice żyły nieco dłużej niż samce. By sięgnąć głębiej, zespół przyjrzał się psom 155 czystych ras i stwierdził, że większe psy mają zazwyczaj krótsze życie niż mniejsze psy, na co przekłada się również długość nosa. Rzeczywiście, podczas gdy średnia długość życia jamników wynosiła 14 lat, w przypadku buldogów francuskich liczba ta wynosiła 9,8 roku.

Eksperci od dawna twierdzą, że rasy brachycefaliczne są podatne na mnóstwo problemów zdrowotnych, w tym trudności w oddychaniu i problemy skórne. Z drugiej strony stwierdzono, że najkrótszą oczekiwaną długość życia mają owczarki kaukaskie (5,4 lat), a następnie rasy Presa Canario (7,7 lat) i mastify Cane Corso (8,1 lat).

Co ciekawe, zespół odkrył, że mediana długości życia ras czystych była dłuższa niż mieszańców i wynosiła odpowiednio 12,7 i 12 lat, co jest sprzeczne z koncepcją, że mieszańce mogą być zdrowsze ze względu na większą różnorodność genetyczną.

Chociaż zespół nie dysponował danymi na temat śmierci psów, ma nadzieję, że badanie zachęci innych do zidentyfikowania czynników ryzyka stojących za różnicami w długości życia. McMillan zauważyła, że różnice wynikały prawdopodobnie ze złożonej kombinacji czynników biologicznych, takich jak kształt ciała i genetyka, a także czynników środowiskowych, w tym diety, ćwiczeń i treningu.

„Ogólnie rzecz biorąc, wyniki te pomagają potencjalnym opiekunom, hodowcom, decydentom, organom finansującym i organizacjom zajmującym się opieką społeczną w podejmowaniu świadomych decyzji mających na celu poprawę dobrostanu psów” – powiedziała.

„Bardzo ważne jest, aby społeczeństwo przedłożyło zdrowie nad to, co mogłoby wyglądać „uroczo”, dlatego wzywamy każdego, kto rozważa zakup rasy o płaskim pysku, aby „zatrzymał się i pomyślał” oraz upewnił się, że kupi psa, który ma największe szanse na długie i szczęśliwe życie.”
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

Small, long-nosed dog breeds live longer, study reveals; https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2024/feb/01/small-long-nosed-dog-breeds-live-longer-study; data dostępu: 02-02-2024

Ocena (2.9) Oceń: