Wtorek 02.10.2018

Lekarze stworzyli mini-wózek inwalidzki dla rannego żółwia

Kiedy ranny żółw trafił do szpitala w Maryland (USA) w celu leczenia złamań w dolnej części jego skorupy, lekarze wiedzieli, że potrzebują innowacyjnego rozwiązania, które pomoże zwierzęciu wrócić do zdrowia.  Źródło: The Maryland Zoo in BaltimoreŹródło: The Maryland Zoo in Baltimore

Po przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego, który miał na celu ustabilizowanie pofałdowanej skorupy u żółwia, zespół weterynaryjny zdał sobie sprawę z tego, jak ważne jest utrzymywanie dna skorupy z dala od ziemi, by mogła się właściwie zregenerować. Lekarze uznali, że doskonałym rozwiązaniem będzie miniaturowy wózek inwalidzki.  

„Nie robią wózków inwalidzkich wielkości żółwia” ‒ mówi Garrett Fraess, weterynarz w zoo. „Więc narysowaliśmy kilka szkiców wózka inwalidzkiego i wysłaliśmy je do przyjaciela, który jest entuzjastą LEGO”.

Kilka tygodni po operacji żółw w marylandzkim zoo otrzymał kolorowy wózek inwalidzki, wyposażony w rozwiązania, które pozwolą mu prowadzić normalne życie ‒ bez problemu będzie mógł schować się w swojej skorupie, kiedy poczuje się zagrożony. Ramka z  LEGO zakończona czterema kółkami całkowicie otacza jego skorupę. Urządzenie zostało przymocowane do górnej krawędzi skorupy za pomocą kitu hydraulicznego, tak by skorupa nie szorowała po ziemi.

„Żółwie wracają do zdrowia znacznie wolniej niż ssaki i ptaki, ponieważ ich metabolizm jest wolniejszy” ‒ mówi dr Ellen Bronson, starszy dyrektor ds. zdrowia zwierząt, ochrony i badań w zoo. Wózek będzie służył zwierzęciu przez zimę i wiosnę, dopóki wszystkie fragmenty skorupy nie zrosną się i żółw nie będzie mógł powrócić na łono natury.
Ekologia.pl (JS)


Ocena (5.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy