Łodzik – starożytny żeglarz

Czwartek 11.01.2018

Rodowód łodzika (Nautilus) sięga 500 milionów lat. Ich krewniacy – ośmiornice i kałamarnice – mają podobną przeszłość. Łodziki, jak i latimeria – ryba należąca do grupy uważanej za wymarłą przed dziesiątkami milionów lat – są również życiowymi skamieniałościami, które przetrwały do dzisiaj, pozostawiając lukę w swym zapisie kopalnym obejmującą 5 milionów lat. Tyle bowiem czasu minęło, odkąd łodzikowate żyły u wybrzeży Ameryki Północnej i Europy.


Uważa się, że współcześnie występuje około pół tuzina gatunków, których dorosłe osobniki mają muszle o średnicy od 10 do 30 centymetrów. Podobnie jak ośmiornice i dziesięciornice, łodziki poruszają się wyrzucając wodę syfonem i chwytają zdobycz mackami.
Dojrzałość płciową łodziki osiągają po 15 – 20 latach. Do powolnego przyrostu ich populacji przyczynia się także nietypowa biologia ich rozrodu. Po każdej kopulacji męski narząd kopulacyjny odrywa się i pozostaje w ciele samicy. Samiec może być zdolny do ponownego zapłodnienia dopiero wówczas, gdy narząd mu odrośnie.

Jaja łodzika, osiągające do 4 centymetrów średnicy, należą do największych wśród jaj bezkręgowców. Samica składa ich niewiele. Młode, wykluwające się łodziki mają już trzycentymetrową muszlę, która pozwala im na całkowitą samodzielność. Dzięki wewnętrznej regulacji wyporności łodziki mogą pokonywać duże odległości, wykorzystując w tym celu prądy morskie.

Większość współcześnie żyjących łodzików spotyka się w sąsiedztwie raf koralowych w zachodniej części Pacyfiku. Znane są też z kilku akwenów Oceanu Indyjskiego, a ich muszle znajdowano także na plażach Kenii. Mięczaki te potrafią dryfować bardzo daleko. Wiadomo, że żywy łodzik został zniesiony prądem ze swoich ojczystych Filipin aż do oddalonej o tysiące kilometrów Japonii.

Chociaż dorosłe łodziki mogą pływać nawet na głębokości 600 metrów, unikając drapieżców zależnych od światła dziennego, niewiele wiadomo o ich strategii przetrwania.

Nautilus pompilius/Wikipedia
Paweł Wiśniewski
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy