Piątek 25.09.2020

Magawa, szczur wykrywający miny odznaczony Złotym Medalem PDSA

Afrykański szczur olbrzymi został nagrodzony prestiżowym złotym medalem za swoją pracę przy wykrywaniu min lądowych. Magawa wykrył w swojej karierze 39 min przeciwpiechotnych i 28 niewybuchów.Fot. shutterstockFot. shutterstock

Brytyjska weterynaryjna organizacja charytatywna PDSA przyznała mu złoty medal za „ratujące życie oddanie służbie w lokalizowaniu i usuwaniu śmiercionośnych min lądowych w Kambodży”.

Spośród 30 zwierząt, które otrzymały nagrodę, Magawa jest pierwszym szczurem.
Siedmioletni gryzoń był szkolony przez zarejestrowaną w Belgii organizację charytatywną Apopo z siedzibą w Tanzanii, która od lat 90. szkoli zwierzęta - znane jako HeroRATs ‒  by te wykrywały miny lądowe.

„Otrzymanie tego medalu to dla nas zaszczyt” ‒ powiedział agencji prasowej Press Association Christophe Cox, dyrektor generalny Apopo.

Szczur Magawa ‒ urodzony i wychowany w Tanzanii ‒ waży 1,2 kg i ma 70 cm długości. Chociaż jest znacznie większy niż wiele innych gatunków szczurów, Magawa jest nadal wystarczająco mały i wystarczająco lekki, aby nie uruchamiać min, jeśli po nich przejdzie.

Szczury są szkolone w wykrywaniu związku chemicznego w materiałach wybuchowych. Gdy znajdą minę, drapią górę, aby zaalarmować swoich współpracowników.

Magawa jest w stanie przeszukać boisko wielkości kortu tenisowego w zaledwie 20 minut.  Osobie z wykrywaczem metali zajęłoby to od jednego do czterech dni.

Uważa się, że w południowo-wschodniej Azji znajduje się do sześciu milionów min przeciwpiechotnych.Według organizacji pozarządowej HALO Trust, od 1979 roku Kambodża odnotowała ponad 64 000 ofiar śmiertelnych i około 25 000 osób po amputacjach z powodu min przeciwpiechotnych.
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “https://www.bbc.com/news/world-54284952”; data dostępu: 2020-09-25
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy