Małpki opuszczone przez matki cierpią przez całe życie

Sobota 21.07.2018
Rezus Mały rezus
Fot. JZ85, CC/Wikipedia

Małpy z gatunku rezusa odłączone od matek po urodzeniu mogą przypłacić rozstanie długotrwałym uczuciem niepokoju i aspołecznymi zachowaniami – wynika z badania przeprowadzonego w Chinach.


Badacze ustalili, że wczesna utrata kontaktu z matką może mieć wpływ na to, jak małpki radzą sobie później ze stresem i jak zachowują się w otoczeniu innych osobników. Nie wiadomo do końca, na ile długotrwały może być efekt rozdzielenia. Xintian Hu i jego koledzy z Instytutu Zoologicznego w Kunming obserwowali rezusy trzy lata po tym, jak po urodzeniu odłączono je od matek. Zwierzęta prowadziły normalne życie w stadzie.

W porównaniu do małp wychowywanych przez matki, zwierzęta te miały niższy poziom hormonu stresu – kortyzolu, który wspomaga radzenie sobie z w stresujących sytuacjach i umożliwia przetrwanie. Pozbawione opieki matki zwierzęta wolniej reagowały na sytuacje stresowe, a ponadto niechętnie się ruszały i rzadziej przyłączały się do innych osobników.

Obserwujący osierocone małpy naukowcy zauważyli, że często krążyły one po swoich klatkach, ssały palce u nóg i rąk, a także chwytały się za własne ciało znacznie częściej niż osobniki otoczone opieką matek.

Naukowcy są zdania, że zmiany w mózgu małp wychowywanych bez matek są nieodwracalne. Jest to związane z długotrwałym stresem i przedłużającym się wydzielaniem kortyzolu – podaje serwis EurekAlert.

Autorzy badania uważają, że obserwacje rezusów mogą posłużyć zgłębieniu wpływu traumatycznych przeżyć w dzieciństwie na ludzi.

Ekologia.pl


wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy