Poniedziałek 06.09.2021

Materiał z glonów ‒ wegański i w 100 proc. biodegradowalny

Daniel Elkayam z Jerozolimy przedstawia „SEAmpathy” - projekt, który koncentruje się na wykorzystaniu glonów do stworzenia serii wegańskich materiałów. Dzieło stanowi zieloną alternatywę dla powszechnie dostępnych materiałów i stanowi kolejny krok na drodze zbliżania człowieka do natury.  Źródło: daniellkayam.myportfolio.comŹródło: daniellkayam.myportfolio.com

Elkayam stworzył dwa materiały: „YAMA” i „MAYMA”, których bazą są glony.

„YAMA” to cienkie tworzywo, które może być wykorzystywane jako materiał do pakowania. Wykorzystując podejście bezodpadowe, Elkayam stworzył biomateriał, który można  używać i ponownie wykorzystywać. Pod koniec swojego cyklu życia arkusz, poprzez gotowanie i suszenie, może być ponownie użyty lub przywrócony do natury.  
Z kolei projekt „MAYMA” to materiał nieco grubszy, który można wykorzystać w przemyśle odzieżowym. Konstrukcja z żywych włókien przeprowadza proces fotosyntezy i umożliwia wymianę gazową, pochłaniając z powietrza zanieczyszczenia i produkując tlen. Jeżeli materiał się zużyje lub zniszczy, można go bez wyrzutów sumienia wyrzucić na kompost.

Projekt SEAmpathy stworzył pochodzący z Jerozolimy projektant Daniel Elkayam, źródło: daniellkayam.myportfolio.com
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. “https://daniellkayam.myportfolio.com/seampathy”; data dostępu: 2019-07-31
Ocena (5.0) Oceń: