Meduza - opis, występowanie i zdjęcia. Zwierzę meduza ciekawostki

Niedziela 18.02.2018
Chrysaora colorata. By Sanjay Acharya (Own work) [CC BY-SA 3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons Chrysaora colorata. By Sanjay Acharya (Own work) [CC BY-SA 3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons

Zabijają wszystko na swojej drodze, nawet organizmy, którymi się nie odżywiają. Zużywają bardzo dużo tlenu, dramatycznie przebudowując stan środowiska. O jakie stworzenia chodzi? O piękne, dostojne, ale niebezpieczne meduzy. Na szczęście nie musimy się bać, bo bałtyckie chełbie modre są całkiem nieszkodliwe.Dlaczego meduzy są takie niebezpieczne? Mają bardzo silny jad. Co więcej zakwit meduz ma bezpośredni wpływ na stan środowiska, zmieniając skład planktonu. Ma też znaczący wpływ na rybołówstwo. Niewiele organizmów żywi się meduzami. W ciepłym klimacie organizmami galaretowatymi raczą się żółwie. W Arktyce są to pojedyncze gatunki ryb, a niektóre organizmy zjadają je przypadkowo.

Meduzy są biernymi drapieżnikami, tzn. pływają z rozciągniętymi czułkami, które pokrywają gigantyczne obszary. Niewielka meduza może mieć kilkumetrowe czułki, które zabijają jednym dotknięciem. I nie jest tak, że meduza widzi rybę i atakuje – wszystko na trasie meduzy jest likwidowane.

„Parzydełka meduz to pojedyncze komórki, które w kontakcie z tkanką ofiary wystrzeliwują długą nitkę zakończoną harpunem. Harpun wbija się pod skórę i przekazuje impuls do komórki, żeby wydzieliła jad. Jad nitką dostaje się do ciała ofiary. Przy czym na jednym czułku są miliony komórek parzydełkowych, więc można sobie wyobrazić, jak duży potencjał mają czułki meduzy, skoro do unieszkodliwienia jednego mikroorganizmu planktonowego wystarczy teoretycznie jedna komórka” – mówi ekspert badania meduz, Maciej Mańko z Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.

Warto też zastanowić się co to za zwierz ta meduza. Meduza to pojęcie ogólne – wyjaśnia Maciej Mańko.


Cephea cephea, By Derek Keats [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons
 
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy