Poniedziałek 27.12.2021

Miniaturowy robot zamieni pustynię w zielony krajobraz

A’seedbot stworzony przez Mazyar Etehadi to maleńki autonomiczny robot, którego celem jest przekształcenie niezamieszkałej, piaszczystej pustyni w zielony krajobraz.Fot. Global Grad ShowFot. Global Grad Show

Wyposażony w panele słoneczne, mały robot przypominający fokę ładuje się w ciągu dnia i wędruje po terenie nocą. Identyfikuje żyzne obszary, zgłasza je i sadzi nasiona na podstawie danych otrzymanych z czujników i systemu nawigacyjnego. Jego śmigła pełzają po piasku, szukając odpowiedniego poziomu wilgoci do sadzenia nasion. Oprócz czujnika wilgotności gleby, maleńki robot posiada czujnik odległości, który wysyła użytkownikowi raporty w celu uzyskania danych statystycznych..
„Pustynnienie jest ogromnym problemem na całym świecie, spowodowanym niezrównoważonymi praktykami rolniczymi, górnictwem, zmianą klimatu i ogólnym nadużywaniem gruntów. Ale podobnie jak same zmiany klimatu, pustynnienie jest złożonym problemem ekologicznym, który jest trudny do zrozumienia” – powiedział Mazyar Etehadi, twórca robota.

I to był punkt wyjścia projektu: samoobsługujący dron, który sadzi nasiona na pustyni. Mazyar Etehadi, absolwent Dubai Institute of Design and Innovation, stworzył robota-rolnika, jako część projektu dyplomowego.

Koncepcja ta jest skierowana do różnych odbiorców, od instytucji rządowych po rolników i osoby fizyczne, które odpowiadają na różne tematy, takie jak kwestie klimatyczne czy rolnictwo.

Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. “A’seedbot. A robot that cultivates the desert”; globalgradshow.com; 2021-12-27
Ocena (2.3) Oceń: